Mintegy 250 millió forintra pályázhatnak a fogyatékkal élők társadalmi befogadását és önállóságát segítő szervezetek az év végétől - jelentette be a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár sajtótájékoztatón.
Czibere Károly hangsúlyozta: a kormány elkötelezett amellett, hogy a fogyatékos emberek életminőségét folyamatosan és minden eszközzel javítsa. Ez nemcsak a szolgáltatási környezet fejlesztésére vonatkozik, hanem a saját családjaikban élő fogyatékos emberek életminőségének javítására is - tette hozzá.
Ehhez jövőre segítőkutya-kiképzéssel foglalkozó szervezetek támogatására 45,3 millió forint áll rendelkezésre, a fogyatékkal élők regionális és helyi szervezetei szakmai programjaik támogatására 170,7 millió forintra pályázhatnak, a szülősegítő szolgáltatások támogatására pedig 29,6 millió forintot biztosítanak.
A segítő kutyák kiképzésével foglalkozó szervezetek december 4-ig nyújthatják be pályázataikat két kategóriában, összesen 45,3 millió forintra. Ebből a keretösszegből 30 milliót fordít a tárca segítő kutyák kiképzésére, vizsgáztatására és a fogyatékkal élőkhöz történő eljuttatáshoz kapcsolódó projektek megvalósítására, további 15 millió forint pedig a terápiás kutyák alkalmazásának programjait támogatja.
Az államtitkár elmondta: több olyan helyi vagy térségi kis szervezet működik, amelyet érintett szülők alapítottak, hogy egyesületi vagy alapítványi formában nyújtsanak támogatást azoknak, akik hozzájuk hasonlóan fogyatékkal élőt nevelnek. Ezek a kisebb szervezetek január 2-ig pályázhatnak szolgáltatásaik fejlesztésére, fenntartására, új szolgáltatások beindítására, 170,7 millió forintra.
Tájékoztatása szerint szülősegítő szolgáltatások támogatására december 4-ig 29,6 millió forintra lehet pályázni. Ennek a programrésznek a célja, hogy a fogyatékos gyermekeket és felnőtteket nevelő családokat, valamint a fogyatékos szülők igényeinek megfelelő szolgáltatásokat támogassák - emelte ki Czibere Károly. Hozzátette: erre a kiírásra szülősegítő, elsősorban ismeretterjesztő, információs és tanácsadó programok, foglalkozások szervezésével lehet pályázni, valamint szülősegítő szervezetek jelentkezhetnek tevékenységeik bővítésére, szülősegítő hálózatok kialakítására és a szülők foglalkoztatásának elősegítésére.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(MTI)