A megfelelő rehabilitáció esélyt ad arra, hogy a fogyatékos emberek a társadalom aktív, egyenrangú tagjává váljanak – nyitotta meg Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a Szociálpolitikai Tanács őszi ülését.

A tanács tagjai a támogatott lakhatás helyzetéről, a gyermekvédelmi rendszer megerősítéséről, a szociális ellátórendszer téli időszakra való felkészüléséről, valamint a szociális ágazati érdekegyeztetés folyamatáról egyeztettek.

Az ülésen elhangzott, hogy a korábbi évek egyik legfontosabb fogyatékosságügyi intézkedése a kitagolási folyamat megkezdése, és az erről szóló kormányzati stratégia megalkotása volt. A program első, 6 milliárd forintos forrású köre eredményes volt, 2016 elejéig 600 ember hagyhatta el a nagy szociális intézményeket. Az idén indult második körben, 22 milliárd forintból további 2500 fogyatékos ember előtt nyílik meg a teljesebb élet lehetősége 2019 elejéig.

A kormány elkötelezett abban, hogy megerősítse a gyermekvédelmi jelzőrendszert, kiemelt társadalompolitikai célja az esélyteremtés, valamint a gyermek Alaptörvényben garantált védelemhez való jogának biztosítása. Az elmúlt évek intézkedéseinek köszönhetően a jogszabályok jóval hatékonyabb és célzottabb segítséget adnak a családoknak és az őket segítő, gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereknek.

A kormány több ponton továbbfejleszti a hajléktalanellátásban a téli időszakra, az úgynevezett krízisidőszakra való felkészülés intézményes rendszerét is. A parlament a kormány javaslatára döntött az úgynevezett vörös kód intézményének bevezetéséről. Az elmúlt télen tapasztalt rendkívüli hideg miatt a kormány úgy döntött, további 50 millió forintos keretet biztosít a hajléktalanokat segítő szervezeteknek biztonsági tartalékként, hogy ha további igények mutatkoznak a krízisidőszakban, akkor azokra legyen forrás, valamint 1500-zal növeli a hajléktalan emberek számára rendelkezésre álló férőhelyek számát.

Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár beszámolt a tanács tagjainak a szociális ágazati érdekegyeztetés folyamatának jelenlegi helyzetéről. Nyitrai Imre hangsúlyozta, a szakszervezetekkel közös cél, hogy a tartós munkaerőhiány a jövőben ne okozzon ellátási problémákat, és a szervezetekkel való együttműködésnek köszönhetően újabb eredményeket sikerüljön elérni az ágazat humán erőforrás helyzetében. Az érdekegyeztetés folyamatossága biztosítja a lehetőséget a közös ügyek rendezésére.

A kormány komolyan veszi a szakmai dialógust, ennek egyik legfontosabb fóruma a tavaly novemberben alakult Szociálpolitikai Tanács, amely a szociális ágazatvezetés legjelentősebb véleményező és javaslattevő testülete. A tanács tagjai az idősellátással, a fogyatékosságüggyel, a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátásokkal, a szociális és gyámügyi igazgatással, a hajléktalanüggyel és a lakhatással, a rehabilitációs és fejlesztő foglalkoztatással, az addiktológiával foglalkozó szakmai kollégiumok elnökei, valamint a kutatási és elemzési, felsőoktatási és képzési, piaci terület képviselői.

(EMMI - Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)