Az eddig egy kastélyépületben elhelyezett, pszicho-szociális fogyatékos ellátottaknak épültek új lakóotthonok a Somogy megyei Berzencén, ahol a Dunántúlon elsőként teremtették meg a támogatott lakhatási szolgáltatásra való áttérés feltételeit.
Az egyik 12 ágyas családias otthon csütörtöki avatásán Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára úgy fogalmazott: a szociális törvény 1993-as életbe lépése óta még nem volt olyan stratégai szintű változás a pszicho-szociális fogyatékos emberek ellátásában, mint a mostani.
A kormány által 2011-ben hozott döntés értelmében több tízezer pszichiátriai beteg a bentlakásos intézményekből az igényeikre alapozott, jobb életminőséget garantáló, támogatott lakhatási szolgáltatást biztosító családias lakóotthonokba költözhet.
Országszerte hat intézmény 660 lakója számára indult kísérletként a program, amelynek tapasztalatai alapján a következő körben akár négyezer ellátottnak kívánnak élhetőbb körülményeket biztosítani - jelezte az államtitkár.
Hangsúlyozta, hogy ez az új ellátási forma nemcsak a szociális szakma, de az egész társadalom számára jelentős lépésnek számít, és szükség volt arra a befogadó légkörre is, ami Berzencén a kezdetektől jellemző volt. Az új ellátási forma hatalmas változás azok számára is, akik ebben a szférában dolgozva eddig csak az intézményi kereteket ismerték, de "szakítani kellett a dogmákkal" - jegyezte meg.
Czibere Károly elmondta: a kormány hosszú távú tervei szerint 17-18 ezer, intézményben lakó fogyatékos emberek számára szeretnék megadni a lehetőséget arra, hogy minél hamarabb igénybe vehessék a támogatott lakhatási formát. Változik jövőre a közösségi pszichiátriai szolgáltatók finanszírozása is azzal, hogy az eddiginél kiszámíthatóbb normatív alapú finanszírozásban részesülnek majd.
Bátori Zsolt, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója egyebek mellett arról beszélt, hogy az állami intézményrendszer "lebontására" a következő körben 36 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre. Kitért arra is, hogy Somogy megyében az elmúlt három évben 3,5 milliárd forint uniós forrást használhattak fel gyermekvédelmi és szociális célokra, így az ellátóhelyek 75-80 százaléka már megújulhatott.
(MTI, EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)