Továbbra sincs szüksége láthatósági mellényre a fogyatékos személyeknek, mert a kormány elkötelezett abban, hogy a fogyatékkal élő emberek önálló, méltó életet éljenek, és minden szolgáltatáshoz ugyanúgy hozzáférjenek. Az elmúlt években folyamatosan nőtt a fogyatékos személyek szociális ellátásaira szánt támogatás minden intézményi forma esetében. Közlemény.
Az Országgyűlés továbbra is többletforrással ismeri el a fogyatékos embereket segítő szervezetek munkáját, az idei költségvetésben is 190 millió forintot biztosít pályázati úton autista otthonok, értelmi sérült és halmozottan fogyatékos személyeket ellátó lakóotthonok támogatására.
A hazai költségvetés minden évben szektorsemleges finanszírozást állapít meg egy-egy ellátási típusra, az alaptámogatás mértéke azonos és egész évre elegendő. A 2013. január 1-jétől bevezetett új, korszerű ellátási forma, a támogatott lakhatásra fordított támogatás 6,3%-kal nőtt 2015-ben. A nappali intézmények esetében az egy főre jutó támogatás három év alatt 400 ezer forintról 500 ezerre emelkedett. 2010 óta kétszeresére, csaknem 80 ezerre emelkedett a megváltozott munkaképességű személyek száma, akik ma valamilyen foglalkoztatási jogviszonyban dolgoznak. 2015-ben négy új fogyatékosságügyi érdekvédelmi és szakmai szervezet részesülhet központi költségvetésből működési támogatásban.
A hetekben tárgyalta az Országgyűlés az Országos Fogyatékosságügyi Programot és fogadták el a pártok egyöntetűen a hosszú távú stratégiát. Az Országos Fogyatékosságügyi Tanács is rendszeresen ülésezik. A szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság a fogyatékosságügy területén élő, intenzív párbeszédre törekszik a szakmai szervezetekkel, a civil szervezetekkel, a fenntartókkal, az érintettek képviselőivel.
A bentlakásos ellátás megszervezése állami feladat, ha adott esetben az ellátottak további gondozását valaki nem tudja vállalni, akkor az ellátás kötelezettsége az államé, amely minden egyes esetben helytáll, ahogy tette ez korábban is és teszi ezt jövőben is.
A CÉHálózat akkreditált foglalkoztató tagjai 2015-re vonatkozóan is nyertek a foglalkoztatást segítő pályázatokon, nagy részük közel az összes igényelt kapacitást elnyerte. A hazai források mellett Európai Uniós támogatások is rendelkezésre állnak a rehabilitációs foglalkoztatás ösztönzésére, valamint a személyi jövedelemadó 1%-os felajánlásaiból is részesülhetnek a civilek.
A magyar kormány tavaly év végén juttatott 2,67 milliárd forint egyszeri fejlesztési forrást az akkreditált rehabilitációs foglalkoztatók részére, s a közelmúltban döntött 2 milliárd forint többletforrásról, amely további 1000 fő megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásra lehet fordítani, a projektben eddig létrejött több mint 6600 munkahelyen felül. Miközben az eddig bevont 11000 fős munkavállalói kör is növekedni fog a projektzárásig.
(Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)