Az Emberi Erőforrások Minisztériuma betartva ígéretét, az Antiszegregációs Kerekasztal március 10-i ülésén bemutatta a korábban vitát kiváltó köznevelési törvénymódosítás felhatalmazása alapján készülő kormányrendelet koncepcióját a Kerekasztal tagjainak.

A 2013-ban az emberi erőforrások miniszterének kezdeményezésére létrejött Antiszegregációs Kerekasztal tagjai ehhez kiegészítéseket javasoltak, amelyekkel a jogszabály társadalmi egyeztetése megkezdődhet. Az egyeztetés ideje alatt a Kerekasztal újra véleményt mond a jogszabálytervezetről.

A tárca képviselői tájékoztatták a résztvevőket arról is, hogy a jogellenes elkülönítés megszüntetésére irányuló újabb lépésként Balog Zoltán, az  emberi erőforrások minisztere meghatározta a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (KLIK): április végéig készítse el az antiszegregációs-tervének ütemezését is tartalmazó koncepciót.

A Kerekasztal tagjai az ülésen javaslatot fogalmaztak meg arra vonatkozóan, hogy oktatási esélyteremtésben és helyi esélyegyenlőségi programokban jártas szakemberek kezdjék meg munkájukat a KLIK érintett tankerületeiben. A mai kerekasztalt Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár és Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár vezette.

A Kerekasztal ülésén beszámolt eddigi munkájáról a tavaly év végén alakult Antiszegregációs munkacsoport a méltányos oktatásért, amely eddig kétszer ülésezett.

A résztvevők elfogadták a gyakorlati tapasztalattal rendelkező tagokból álló munkacsoport azon javaslatát, mely szerint az operatív munka a Megyei Jogú Városok oktatási helyzetének teljes körű vizsgálatával kezdődhet meg. A munkacsoport feladat ezen túl, hogy a helyi szereplők bevonásával konkrét terveket, javaslatokat dolgozzon ki a jogellenes elkülönítés megszüntetésére, illetve a minőségi és esélyteremtő oktatás feltételrendszerének fejlesztésére irányuló válaszlépések, amelyek kulcsfontosságúak a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkózásában.
Magyarország kormánya elfogadhatatlannak tartja a gyermekek jogellenes elkülönítését, és számos olyan intézkedést hozott, s hoz ezután is, amely a szegregáció megelőzésére, illetve csökkentésére szolgál.

Az Antiszegregációs Kerekasztal – a kormányzat felkérésére - különböző oktatási helyzeteket megvizsgálva tesz javaslatot a szegregáció felszámolására. A tárca és a Kerekasztal meggyőződése is az, hogy elkötelezetten, megfontoltan, átgondoltan, minden érintettel folyamatosan egyeztetve kell tovább haladni ezen az úton.

A kerekasztal állandó kerete három új taggal bővült, Bódis Krisztával, a Van Helyed Alapítvány elnökével, Dr. Krajczár Bernadettel, az Országos Roma Önkormányzat képviselőjével valamint Horváth Péterrel, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökével.

(Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)