Idei első ülését tartotta az Idősellátás Országos Szakmai Kollégiuma március 9-én. Az egyeztetésen Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta, nem lehet az idősek számára minőségi ellátást nyújtani anélkül, hogy az őket gondozókat ne becsülnék meg. A kormány elkötelezett mind az idősek életminőségének, mind az őket gondozók, ápolók munkakörülményeinek javításában.

Az államtitkár hangsúlyozta, a kormány kiemelt célja, hogy ne csak erkölcsileg, de anyagilag is támogassa a szociális ágazatban dolgozókat. Öt év alatt - 2013 és 2018 között - átlagosan 60 százalékkal emelkedik a szociális ágazatban dolgozók bére, közöttük a felsőfokú végzettségűeké 67-71 százalékkal. Annak érdekében, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum emelése miatt ne torlódjon össze a bérstruktúra az ágazatban, a magasabb iskolai végzettségűeknek és a régebben pályán lévőknek 9 milliárd forintos forrásból nagyobb fizetést biztosítunk. A kormány döntött arról is, hogy az ágazatban dolgozó egészségügyi végzettségűeknek és egészségügyi munkakörben dolgozóknak - mintegy 3300 munkavállalónak - további bérkiegészítést biztosít, így bérük minden fokozatban eléri az egészségügyi bértábla szintjét. Erre a célra 5,2 milliárd forintot fordítunk.

A kormány elkötelezett a szociális ágazattal való folyamatos és intenzív párbeszéd fenntartásában. Ennek érdekében még 2015 decemberében megalakult hét Szociális Szakmai Kollégium, az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága kezdeményezésére, köztük az Idősellátás Országos Szakmai Kollégiuma. A kollégiumok működtetésének célja egy olyan inspiratív, tudományos párbeszédre és eszmecserére alkalmas állandó fórum megteremtése, mely támogatja az új módszertani és szakmafejlesztési rendszert, továbbá teret biztosít az együttműködés megvalósítására a szociális tárca és a szakma képviselői között.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)