Megmarad 2020 után is a közös európai agrárpolitika rendszere, de kérdéses, hogy mekkora lesz a Magyarországra eső rész - mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára csütörtökön, Herceghalmon.

Czerván György, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség küldöttgyűlésén elmondta: bár a Közös Agrárpolitika mint az unió egyik legfontosabb és legrégibb közös politikája várhatóan megmarad,  elképzelhető, hogy az agrártámogatásokra fordítható költségvetési fejezet forrásai a 2021-től induló új pénzügyi ciklusban némileg csökkennek. Ennek oka, hogy mind az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése, mind pedig az Európai Unió előtt álló új kihívások (pl. migráció) finanszírozása többletterhet ró az uniós költségvetésre.

Elképzelhető tehát, hogy a közös uniós költségvetés egyes fejezetei közötti hangsúlyok eltolódnak, átrendeződnek, a Kormány azonban mindent meg fog tenni azért, hogy az agrártámogatások mértéke és rendszere 2020 után is a jelenlegihez hasonló legyen.

Az államtitkár előadásában kitért arra, hogy európai viszonylatban az ágazatban nem volt jelentős változás. Továbbra is négy ország tenyészti a juhok és kecskék háromnegyed részét. Magyarországnak 1,1 százalék az ágazati részesedése, a hazánkban tenyésztett juhokat és kecskéket jórészt exportálják, mivel a magyarországi juh- és kecskehús fogyasztás meglehetősen alacsony. A magyarországi bárányok mintegy 80 százalékát Olaszország vásárolja fel - fűzte hozzá Czerván György.

Az államtitkár kifejtette: sajnos, a fiatalok körében csökken a juh- és kecskehús fogyasztása, amit termékfejlesztésekkel és marketinggel kell ellensúlyozni, valamint új piacokat kell keresni. Új, illetve nagyobb piac lehet Görögország, az arab térség és a távol-keleti országok, főként Kína.

A támogatások alakulásával kapcsolatban elmondta, hogy a 2016-os 7,9 milliárd forint kerethez hasonló lesz a 2017-es, valamint a 2018-as is. Hozzátette, hogy 2011 óta a szektorba 55,5 milliárd forint kedvezményes hitelt helyeztek ki. Czerván György a tenyésztés szervezési támogatásának alakulásáról elmondta, míg erre 2010-ben 750 millió forint volt, 2017-ben már 1,3 milliárd forint.

Az ágazat helyzetét bemutató előadása után Czerván György mintatelep címeket adott át.

(MTI/FM Sajtóiroda)