Az eredetvédelem hatékony eszköz a hozzáadott érték növelésére és az értékesítési lehetőségek javítására – hangsúlyozta Gál Péter, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Franc & Franc Konferencián, a Villányi borvidékhez tartozó Palkonyán.
A szaktárca helyettes államtitkára előadásában kiemelte, hogy az FM által gondozott Eredetvédelmi Program célja az oltalom alatt álló földrajzi árujelzők számának növelése, valamint a már oltalom alatt állókban rejlő lehetőségek jobb kihasználása. Ennek keretében a termelői közösségek technikai segítséget kapnak földrajzi árujelzőik pontosabb pozicionálásához, és az egységesebb borstílus kialakításához.
Gál Péter kitért arra is, hogy egy borrégió eredetvédelmi rendszere akkor működik jól, ha a termelőknek olyan menüt biztosít, amelyből az érintettek minden termékük esetében kiválaszthatják az ideális földrajzi árujelzőt. Az eredetvédelmi rendszer abban az esetben nem lehet hatékony, ha minden termelő minden terméke „belefér” az összes, adott területen elérhető földrajzi árujelző szabályozásába.
Az eredetvédelem egy földrajzi név és egy borstílus összekapcsolásaként nyilvánul meg a gyakorlatban. A földrajzi terület pontos lehatárolása, a termék előállításának szabályozása, valamint a minőséget garantáló tulajdonságok ellenőrzésének előírása olyan elemei az uniós eredetvédelem szabályozásnak, amelyek nem csak a termelők számára garantálják a termékeik eladhatóságát, hanem a fogyasztóknak is tájékoztatást nyújtanak az egyes árucikkek minőségi szintjéről és karakteréről.
A Pannon Borrégió kapcsán a helyettes államtitkár elmondta, hogy hat földrajzi árujelzője van a területnek (Pannon, Pécs, Szekszárd, Tolna, Villány, Dunántúl). Kitért arra is, hogy a Villányi borvidék esetében egy jól működő eredetvédelmi rendszert alakítottak ki a helyi termelők. Ennek köszönhetően azoknál a boroknál, amelyeknél a borász használja a Villány nevet, mintegy 23-29 százalékkal magasabb árat mutatnak a statisztikák. A Villányi prémium boroknál ez az érték 82-86 százalék.
Gál Péter arra is emlékeztette a résztvevőket, hogy az eredetvédelem egy ország agrárgazdaságában és kultúrájában a legfontosabb, hagyományokban gazdag értékeket jeleníti meg, melyek megőrzése, mindannyiunk közös érdeke.
Az immár harmadik alkalommal megrendezett konferenciával egybekötött kóstolónap a Villányi borvidék egyik legrangosabb szakmai eseménye. Az idei rendezvény középpontjában a hazai borpiac bemutatása mellett továbbra is a Villányi Franc állt.
(FM Sajtóiroda)