A Kormány 2012. január 1-től bevezette az új, kétpilléres mezőgazdasági kockázatkezelési rendszert. A rendszer egyik pillérét a kibővített kockázati körrel jellemezhető kárenyhítési rendszer képezi, míg a második pillére a biztosítási díjtámogatás, amelynek keretében a gazdálkodók a biztosítónak megfizetett díj 65%-át visszakaphatják támogatásként.

A díjtámogatásnak köszönhetően a biztosítási konstrukciókban is bővült a kockázati kör, így a termelők a biztosítók által korábban nem vállalt veszélynemekre is köthetnek biztosítást. Így lehetséges a tavaszi fagy, a mezőgazdasági árvíz, a felhőszakadás és az aszály okozta károkra is biztosítást kötni. A tervek szerint 2015-től mindkét pillér kiegészül az őszi fagykár kockázattal is.

Az első év után az érintettek (a szaktárca, a MABISZ, a biztosítók képviselői és az Agrárgazdasági Kutató Intézet) részletesen elemezték a rendszer fejlesztésében rejlő lehetőségeket, amelyet követően a biztosítási feltételeket módosították.

A tanulságok leszűrését követően 2013-ban már egy jobban felkészült üzletkötői háttér és tájékozottabb falugazdász hálózat segítette a díjtámogatott biztosítások kötését. Ez az értékesítési eredményekben is éreztette hatását, hiszen 2013-ban megkötött biztosításokra rendelkezésre álló forrás mintegy 80%-át felhasználták.

A biztosítási díjtámogatás bevezetése felélesztette a gazdákban a termelői öngondoskodás igényét. Egyrészt a díjtámogatással azoknak a termelőknek is megfizethetővé vált a biztosítás, akiknek a korábbiakban erre nem volt anyagilag lehetőségük. Másrészt a kárenyhítési rendszer is ösztönzi a biztosítottságot, mivel csak így válhatnak a gazdák jogosulttá a teljes összegű kárenyhítő juttatásra. Az elemzések során egyértelműen beigazolódott, hogy jelentős számban olyan termelők is kötöttek szerződéseket, akik korábban nem rendelkeztek mezőgazdasági biztosítással.

A díjtámogatott biztosítások dinamikus fejlődését az állománydíj növekedése és az igénybe vett biztosítások száma egyaránt alátámasztja. Míg 2012-ben a termelők mintegy 1,5 milliárd forintnyi összegben kötöttek mezőgazdasági biztosítást, az erre a célra szánt összeg 2013-ban már elérte a 4 milliárd forintot, 2014-ben pedig csaknem közel 5,7 milliárd forintot fordítottak agrárcélú biztosításokra. A 2012-ben megkötött biztosítások után kifizetett díjtámogatás összege mintegy 880 millió forint volt, a 2013-ban megkötött biztosítások után pedig közel 2,5 milliárd forintot fizettek ki a gazdáknak.

(Földművelésügyi Minisztérium)