A klímaváltozás miatt új fertőző állatbetegségek megjelenésére is fel kell készülnünk. Ezek olyan kihívást jelentenek az állategészségügyi, élelmiszerbiztonsági és kereskedelmi rendszereink számára, amelyet csak nemzetközi együttműködéssel lehet hatékonyan kezelni – emelte ki beszédében Gál Péter a Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Európai Mezőgazdasági Bizottság ülésén.
Az ülés kiemelt témája a klímaváltozás fertőző állatbetegségek terjedésére gyakorolt hatása. Az utóbbi években néhány korábban egzotikusnak számító betegség is feltűnt Európában, úgymint a kéknyelv-betegség, az afrikai sertéspestis vagy a szarvasmarhákat érintő bőrcsomósodáskór. Ezek esetében különösen fontos megfelelő figyelmet fordítani a megelőzésre, valamint terjedésük megakadályozására, mely csak az érintett országok együttműködésével lehetséges.
Az agrártárca helyettes államtitkára köszöntőjében arra is kitért, hogy mára mindenki számára világossá vált, hogy a mikroorganizmusok egyre inkább ellenállnak bizonyos antibiotikumoknak, amely a humán egészségügyben is rendkívül súlyos következményekhez vezethet.
A Földművelésügyi Minisztériumban szeptember 27. és 28. között zajló programra mintegy 40 országból 150 részvevő érkezett. Az esemény során az előadások és panelbeszélgetés mellett félnapos vidéki tanulmányútra is ellátogatnak a tanácskozás résztvevői, amelynek keretében a Hunland Kft. és a NAIK Állattenyésztési, Takarmányozási és Húsipari Kutatóintézete fogadja az ülés hallgatóságát.
Az Európai Mezőgazdasági Bizottság minden második évben ülésezik. Feladata a FAO Regionális konferenciájának technikai előkészítése. A részvétel nyitott minden FAO tagország számára az Európa és Közép Ázsia régióból. A civil szféra és a mezőgazdasági szervezetek képviselői megfigyelőként vehetnek részt az ülésen.
(FM Sajtó)