A földrajzi árujelzők használatával a termelők jövedelme, és az általuk előállított termékek hozzáadott értéke is növekedhet, ezek a legmarkánsabb céljai a Földművelésügyi Minisztérium Eredetvédelmi Programjának – mondta Gál Péter eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár Egerben, az Eszterházy Károly Egyetemen.
Az agrártárca helyettes államtitkára az Eredetvédelmi Országjárás első állomásán hangsúlyozta: az Alaptörvény is rögzíti, hogy a természeti erőforrások, különösen a termőföld, az erdők és a vízkészlet, a biológiai sokféleség, különösen a honos növény- és állatfajok, valamint a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelyek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége.
Gál Péter kiemelte: a földrajzi árujelzők nem egyszerűen származást jelölnek, hanem megtestesítik a termékben rejlő emberi tényezőt, a termelési kultúrát és a termékek előállításában közreműködő közösséget is.
A piaci versenyben az alacsony minőségű termékek kiszorítják a piacról a magas minőségűeket. A homogén termékekkel szemben a földrajzi árujelző megkülönböztetést biztosít, ezáltal hozzájárul a termék többletértének árban való elismeréséhez. Ugyanakkor egy földrajzi árujelző csak akkor lehet hiteles, ha az üzenete egyértelmű, vagyis a termékek minőségi szintje és a karaktere átgondoltan jelenik meg a szabályozásban.
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a földrajzi árujelzővel ellátott termékek vonzóak lehetnek, ám nem megfelelő használatukkal hírnevük veszíthet értékéből, a fogyasztók körében pedig csökkenhet népszerűségük. A földrajzi árujelzők használatának szabályai meghatározásakor a hosszú távú érdekeket kell érvényesíteni a rövid távúakkal szemben.
Ezért fontos az is, hogy a vásárlók minél szélesebb körű információt kapjanak az egyedi, jó minőségű termékről, mert csak így érvényesíthető a piaci előny, a magasabb ár. A földrajzi árujelzők erre hívják fel a vevők figyelmét – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Az FM Eredetvédelmi Programjának célja az uniós eredetvédelmi oltalom alatt álló termékek számának növelése és a meglevő földrajzi árujelzőkben lévő lehetőségek jobb kihasználása, a magasabb termelői jövedelem biztosítása, valamint a termékek hozzáadott értékének növelése, illetve a termelési kultúra és a hagyományok ápolása.
Eredetvédelmi Fórum sorozattal az agrártárca bemutatja közérthetően az agrárgazdaság szereplői számára az eredetvédelmi oltalomban rejlő jogi és marketing lehetőségeket, amelyek a piaci érvényesülést elősegíthetik.
(FM Sajtóiroda)