Kiemelkedő évet zár a magyar mezőgazdaság, a növénytermesztés rekordteljesítménye mellett, idén is folytatódik az állattenyésztés termelésének bővülése, valamint emelkedik a termelés jövedelmezősége.

Ebben az évben 8,5 százalékkal nőtt a mezőgazdaság kibocsátásának volumene, és a termelői árak 2,9 százalékos átlagos csökkenése következtében 5,3 százalékkal nagyobb értéket állított elő az ágazat, mint 2015-ben. Ennek köszönhetően az ágazat kibocsátása folyó alapáron 2620,5 milliárd forint volt, vagyis 2011-óta folyamatos a növekedés- jelentette pénteken a Mezőgazdasági Számlarendszerre vonatkozó első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A gabonafélékből 19,6, az ipari növényekből 22,1 százalékkal termett több. Kiemelkedő termésmennyiséget takarítottak be búzából, kukoricából, árpából, napraforgóból és repcéből. A nemzetközi szinten is bőséges termés nyomán azonban estek az árak, a gabonaféléknél 7,4 százalékkal, az ipari növényeknél 5,0 százalékkal, így a termelés folyó áron 10,8, illetve 16,0 százalékkal múlta felül a tavalyit.

A takarmánynövények és kertészeti termékek kibocsátásának volumene az előző évihez képest alig változott, az árnövekedés következtében értékük 2,7, illetve 4,4 százalékkal növekedett. A gyümölcsfélék kibocsátásának volumene ezzel szemben kis mértékben, 2,7 százalékkal, a burgonyáé viszont számottevően, 20 százalékkal csökkent. A burgonyatermelők veszteségét mérsékelte az árak 15,0 százalékos emelkedése, így folyó áron 8,0 százalékkal csökkent a termelés. A gyümölcsök ára is 5,2 százalékkal emelkedett így a kibocsátás értéke 2,4 százalékos emelkedést ért el.

Az élő állatok kibocsátása változatlan áron számolva 3,9, az állati termékeké 1,2 százalékkal emelkedett. Nőtt a baromfi, a sertés, a szarvasmarha, az állati termékek közül pedig a tej termelése. Igaz, a tej árának nagymértékű csökkenése meghatározó módon járult hozzá a termékcsoport termelői árának 7,1százalékos csökkenéséhez, ezért a termelés folyó áron számolt értéke az állati termékeknél 5,9 százalékkal elmaradt a tavalyitól. A vágóállatok termelői ára átlagosan 1,6 százalékkal csökkent így a folyó áron számolt termelési érték 2,2 százalékkal haladta meg a múlt évit.

A mezőgazdaságban idén előállított új termékeket, és szolgáltatásokat mutató bruttó hozzáadott érték, változatlan áron 17,4 százalékkal nőtt a KSH adatai szerint. A fentiek hatására érdemben javult a mezőgazdasági termelés jövedelmezősége. A termeléstől elválasztott támogatásokat is tartalmazó mutató, a termelési tényezők jövedelme 2016-ban 16,5 százalékkal, a termelési tényezők (föld, tőke, munkaerő) díjának levonása után keletkező nettó vállalkozói jövedelem pedig 21,7 százalékkal emelkedett.

A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása mérséklődött. A mezőgazdasági termelés 2016-ban 432,3 ezer éves munkaerőegységet kötött le, vagyis 2,2 százalékkal kevesebbet, mint 2015-ben. A munkaerő-felhasználás belső szerkezetéről még nem közölt részletes adatokat a KSH, a többi rendelkezésre álló adat alapján vélhetően folytatódott az eddigi tendencia, azaz a fizetett munkaerő folyamatos bővülése mellett mérséklődött a nem fizetett munkaerő felhasználás.

A mezőgazdasági munka jövedelmezőségét kifejező mutató, a munkaerő egységre jutó reáljövedelem 2016-ban 16,3 százalékkal növekedett.

(MTI/FM Sajtóiroda)