Az agrárkutatások és az agrárinnováció stratégai irányairól, valamint a kapcsolódó uniós keretprogramról tanácskoztak az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei 2015. december 14-én, Brüsszelben.
A témát az EU Agrárkutatási Állandó Bizottságának (SCAR) 2015. évi jelentése nyomán tűzte napirendre az elnökség. A keretprogram célja egy olyan gazdasági berendezkedés kialakítása, amely innovatívabb, kevesebb kibocsátással jár, egységesen kezeli a fenntartható mezőgazdaság, halászat és élelmiszerbiztonság iránti, valamint a biológiai erőforrások fenntartható ipari felhasználása iránti igényt, s eközben védelmet nyújt a biológiai sokféleség számára is.
A magyar küldöttséget vezető Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár elmondta: a magyar kormány kiemelt figyelmet szentel az agrárgazdasági kutatási és innovációs szakpolitikának. A magyar egyetemek, kutatóintézetek és gazdálkodók számos szakmai fórumon vehettek részt annak érdekében, hogy a stratégiai fontosságú területeket velük együtt sikeresen azonosítsák.
Több olyan téma van, amely nemcsak Magyarország számára fontos, de a közép- és kelet-európai régió több országát is érinti. Ezért a brüsszeli tanácskozás alkalmával Feldman Zsolt az uniós lehetőségek kiaknázása érdekében szoros együttműködést szorgalmazott a Visegrádi Négyek és más térségbeli országok között.
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága a jelentéshez kapcsolódó hosszú távú stratégiát készített. A megvalósítást egy kétéves, 2016-2017-re szóló uniós keretprogram támogatja. A 2015 októberében meghirdetett program négy tárgykörben – fenntartható élelmiszerbiztonság, a vidék újjászületése, biomassza-alapú innováció, tengerekkel kapcsolatos fenntartható gazdaságfejlesztés – tartalmaz kiírásokat.
(FM Sajtóiroda)