Immár második alkalommal választotta ki a Vörös Borkiválóságokat az Országos Borszakértő Bizottság (OBB). A Földművelésügyi Minisztérium által támogatott kötet várhatóan 2015 tavaszán kerül az olvasók elé. A Nemzeti Borkiválóság Program keretében megjelenő kiadvány célja, hogy mind a hazai, mind a nemzetközi közönség számára segítséget nyújtson a széles borkínálatban való eligazodásban.

A Nemzeti Borkiválóság Program keretében megjelenő kiadvány célja, hogy mind a hazai, mind a nemzetközi közönség számára segítséget nyújtson a széles borkínálatban való eligazodásban.

Idén a bizottság nem választott  rozéborokat, így valamivel kevesebb volt a nevezett tételek száma, mint tavaly. Összesen 321 tételt küldtek be a termelők és borkereskedők, amelyeket az OBB tagjai négy nap alatt bíráltak el érzékszervileg, egy-egy tételt gyakran többször is visszakóstolva, valamint a nemzetközi standard rendszert is figyelembe véve, hiszen a külföldiek is érdeklődnek a magyar borok iránt és exportra is jut.

Forrás: Piroska András

A 321 tételből összesen 185 bor kapott „csillagos” minősítést és kerül bele a Vörös Borkiválóság 2015 kötetbe. A csillagok megoszlása a következőképpen alakult: 3 csillagot 140 bor, 4 csillagot 42 bor, 5 csillagot pedig összesen 3 bor kapott (Fekete Borpince Mókamester 2011, Vesztergombi Pince Turul 2012, és a Wassmann Pince Cabernet Franc 2012). A bizottság örömmel látta, hogy a legmagasabb kategóriában, az 5 csillagosban, illetve a 4 csillagos borok között is a tavalyi évhez képest növekedést figyelhetünk meg.

A Pannon vidék még mindig a legerősebb, ami a csillagok számát illeti, összesen 96 tétel kapott három vagy annál magasabb „csillagos” besorolást, illetve a borok 64 százaléka jutott tovább, ami a harmadik legmagasabb százalékos értéket képviseli, a határon túli borok és a Felső Pannon vidék után.

A legtöbb nevezett tétel 2011-es évjáratú, majd ezt követi szorosan a 2012-es év.  A legidősebb bor, amit neveztek, 2006-os volt. Ami a fajták megoszlását illeti, a házasítások dominálták az összképet, melyet követett hazánk legtöbbet telepített szőlőfajtája, a kékfrankos, majd pedig a világfajták, illetve a kadarka. A kadarkából összesen 17 tétel érkezett, és 11 jutott tovább, ezzel a fajta elérte a legjobb továbbjutási arányt.

Forrás: Piroska András

A Nemzeti Borkiválóság Program munkatársai fontos eredménynek tekintik, hogy a termelők és a kereskedők hasonlóan komolyan vették a lehetőséget, és a legjobb boraikat küldték be a válogatásra, ezáltal a szakmának és a fogyasztóknak is kommunikálva e köteten keresztül a magyar borok magas és különleges értékét.

A tavalyi mustrákra beérkezett összes fehér, vörös, rozé, aszú és pezsgő tétel elérte az 1100-at, a kiadványokból pedig több mint tízezer példány került a fogyasztókhoz. 2015-ben a tervek között szerepel a Fehér Borkiválóságok kötet kiadása, mely őszre várható.

A kiválasztott borok listáját itt tekinthetik meg.

(Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)