Elsőként az őszi árpa és a magborsó betakarítása indult el, és - bár még csak a vetésterület 15 százalékáról került le a termény - a termésátlagok átlagosnak mondhatók. Biztosítottnak látszik az ország kenyérgabonája is – jelentette be Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár.

A Földművelésügyi Minisztériumban ülésezett a betakarítási munkákra felügyelő Aratási Koordinációs Bizottság. A megbeszélés tapasztalatait Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár összegezte. Eszerint az idei terméskilátásokat alapvetően befolyásolta az elmúlt hónapok szokatlan időjárása.

Az enyhe ősz, az igen hideg és kevés csapadékot hozó tél, majd az átlagosnál melegebb és hektikus esőzésekkel érkező tavasz megviselte a növényállományokat. A termésbecslések azonban még ilyen körülmények között is az utóbbi évek átlagánál némileg magasabb hozamokat ígérnek, habár a tavalyi rekordévnél szerényebb átlagokkal. Ha összesítjük a nyári betakarítású növények várható termésmennyiségét, akkor elmondható, hogy az idei termés a 2016-os rekord értékektől nagyjából 10%-kal elmaradhat, de az elmúlt öt év átlagát 1,3%-kal meghaladhatja.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba/FM

Őszi árpát 236 ezer hektáron vetettek a gazdák, ennek 15 százalékát takarították be eddig. A termésátlag 5,3 t/ha volt, de ez még jelentősen változhat, hiszen elsőként a legjobb táblákat aratják le a gazdák. Az ország különböző részein is más-más eredmények születtek, Baranyában a termés eléri a 6,25 t/ha-t, Veszprém megyében ugyanakkor ugyanez az érték csak 4 t/ha. Jó hír, hogy az árpa minősége kiváló.

Az őszi búza betakarítása csak később kezdődik. A becslések nagyjából 4-4,5 millió tonnás termést ígérnek, ezt alapul véve más most kijelenthető, hogy az ország kenyérgabona ellátása biztosított, sőt export árualap is lesz majd.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba

A magyarországi gabonaárakat a világpiaci tendenciák határozzák meg. Ezek alapján egyelőre az látszik, hogy az átlagárak 5-10 százalékkal alacsonyabba, mint az előző évben.

Idén sajnos nőtt az elemi károkkal sújtott terület aránya a tavalyi adatokhoz képest. Eddig 86 ezer hektárról érkezett bejelentés, amelynek nagyobb része fagykár volt. Czerván György hozzátette: az utóbbi napok esőzései nyomán folyamatosan érkeznek a minisztériumhoz a viharkár-bejelentések is, ez idáig mintegy tízezer hektárról érkezett ilyen adat. A vihar, illetve az azzal érkező jég elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun, Pest és Zala megyékben okozott számottevő károkat.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba/FM

Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke türelmet kért a közúton közlekedőktől a megnövekedett mezőgép forgalom miatt. A szakember hozzátette: nyári aratás várhatóan augusztus első hetéig tart majd.

(FM Sajtóiroda)