Megalakult és először ülésezett az Országgyűlés Szőlő-, bor-, pálinka albizottsága. Magyarországon több mint 6000 borászat van, a hegyközségi tagok száma több mint 70 ezer, és nagyjából 200-300 ezer család él szőlőből, borból, ezért az ágazat szempontjából kiemelkedő jelentőségű az új albizottság indulása.

Az ülés után Kiss Eliza a Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára elmondta, a kormány folyamatos párbeszédet folytat és kiemelt támogatást biztosít a magyar vidék és mezőgazdaság dolgozóinak, különös tekintettel a hazai borászokra. Örömteli, hogy egyre több fiatal is dolgozik az ágazatban, akiknek fontos, hogy kiszámítható és jövedelmező legyen a vállalkozása.

A magyar szőlő- és borágazat érdekeit veszélyeztetik az Olaszországból származó borok, a kormány elrendelte egy rendelet megalkotását a magyar termelők védelmében, amely előírja, hogy az import borok forgalombahozatali engedélyezési eljárása 15 napról 90 napra nő.

Font Sándor az albizottság elnöke az ülést követő sajtótájékoztatón kiemelte: a helyzet megoldása érdekében a parlamenti képviselők készen állnak a szükséges jogszabályi háttér megalkotására, szorosan együttműködve a Földművelésügyi Minisztériummal, valamint más hatóságokkal és szakmai szervezetekkel. Erre azért van szükség, hogy a mostani szüretnél tisztességes felvásárlási árak alakuljanak ki.

(MTI/Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)