Az élelmiszertermékek kiskereskedelmi forgalmának 2014. augusztusban kezdődött bővülése idén júniusban felgyorsult. A teljes kiskereskedelmi forgalom közel felét adó élelmiszer és élelmiszer jellegű üzletek eladásainak volumene 2015. júniusban 4,5 százalékkal növekedett éves alapon.

Ezen belül a forgalom háromnegyedét kitevő élelmiszer jellegű vegyes üzletek (elsősorban hipermarketek, szupermarketek, diszkontok) esetében 4,1 százalékos, az élelmiszer, ital, dohány szaküzleteknél pedig 5,9 százalékos volt az értékesítés volumenének emelkedése.

Az idei év első hat hónapjában az élelmiszer kiskereskedelem forgalma 3,4 százalékkal, ezen belül az élelmiszer jellegű vegyes üzleteké 3,6, az élelmiszer, ital dohány szaküzleteké 2,8 százalékkal bővült. A pozitív folyamatok hátterében elsősorban a foglalkoztatás bővülése, az emelkedő reálbérek, a lakossági hitelterhek mérséklődése, és a mindezek eredményeként emelkedő fogyasztói bizalom áll.

Az élelmiszerkeresletet pozitívan befolyásolta az is, hogy az élelmiszerek ára visszafogottan alakult a kedvező terméseredményeknek, és világpiaci tendenciáknak köszönhetően. Az élelmiszer fogyasztói árak mindössze 0,4 százalékkal emelkedtek 2015. január-júniusban éves alapon. Ez azért is fontos, mert a lakosság jövedelmének mintegy negyedét élelmiszerek vásárlására költi. A kedvező változások hatására az emberek több élelmiszert tudnak vásárolni, így javul az életminőségük, valamint élénkül a hazai piac is, amely a termelőkre is jótékony hatással van.

(FM Sajtóiroda)