Az Alföldön dolgozó erdész közösségnek a történelem során kedvezőtlenebb természeti körülmények között is sikerült komoly eredményeket elérniük. De a mai kor alföldi erdei sem maradnának fenn az ott dolgozó erdőgazdálkodók munkája nélkül - mondta el Zambó Péter földügyekért felelős államtitkár az Alföldi Erdőkért Egyesület 2019. évi kutatói napján Lakiteleken.
Az államtitkár az erdészetpolitika aktuális kérdéseiről tartott előadást, amelyben elhangzott, hogy napjainkban paradigmaváltásra van szükség a változó környezeti viszonyok okozta kihívások miatt. Az elmúlt évtizedek felgyorsult klimatikus változásai az erdők klímavédelmi szerepét az eddigieknél sokkal hangsúlyosabbá tették, emiatt pedig új irányt kell szabni a szakmai gyakorlatban is.
Zambó Péter három alapvető feladatot fogalmazott meg napjaink erdőgazdálkodása számára. Az első a meglévő erdőkben folyó fenntartható gazdálkodás. Minőségi erdőkre nemcsak azok jövedelemtermelő képessége vagy éppen természetvédelmi értéke miatt van szükség, hanem mert az erdőgazdálkodás szénelnyelő képessége a meglévő erdők szénraktározási potenciálján alapul – hangsúlyozta.
A másik kiemelkedő feladat az erdőterület növelése. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a Vidékfejlesztési Programban a kormány idén ősszel 80-130 százalékkal megemelte az egyes fafajok esetében igényelhető erdőtelepítési támogatásokat. Az új összegeket tartalmazó pályázati kiírások már megjelentek. Ezekkel az intézkedésekkel az a cél, hogy érdekeltté tegyék a gazdákat a gyenge termőképességű mezőgazdasági területek erdősítésében, valamint az, hogy az erdőgazdálkodás versenyképessé váljon – tette hozzá.
Mindezeken túl az oktatás, a kutatás, az ismeretterjesztés és a szemléletformálás is nagy figyelmet kap. Meg kell erősíteni azokat a kutatásokat, amelyek az erdők klímavédelemben betöltött szerepével és az erdők új körülmények közötti fenntartásával foglalkoznak. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a tárca tervei között kiemelt helyen szerepel, hogy támogassa a szakképző intézmények munkáját, különösen a tananyagfejlesztéseket, modern oktatási segédanyagok fejlesztését és a szakmai tanulmányutakat.
A konferencián az előadásokat követően Alföldi Erdőkért emlékérmekkel ismerték el Balogh Kömpöcz József, Brecsok Sándor, Hernik Ervin Pál Ignáth János és Szabó István erdészeti szakember munkáját.
(AM Sajtóiroda)