Az uniós országok mezőgazdasági miniszterei március 16-án Brüsszelben tanácskoztak. A találkozón dr. Bitay Márton állami földekért felelős államtitkár vezette a magyar delegációt.

Az államtitkár az Európai Néppárt munkareggelijén és a miniszteri Tanácson egyaránt hangsúlyozta, hogy az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodás megkötése nem eredményezheti a magyar mezőgazdaság Alaptörvényben rögzített GMO-mentességének feladását. Az egyezmény nem járhat továbbá az EU és a tagállamok magas szintű élelmiszerbiztonsági, környezetvédelmi és fogyasztóvédelmi normáinak fellazításával. A tárgyalásokon az EU álláspontját az Európai Bizottság, mint közös kereskedelempolitikáért felelős intézmény képviseli, de tartalmi kérdésekben megkerülhetetlen az agráriumért felelős tagállami miniszterek álláspontja, hiszen a kereskedelmi megállapodás várhatóan komoly hatást gyakorol majd a mezőgazdasági ágazatra is.

A magyar véleménnyel összhangban a többi hozzászóló miniszter is óvatosságra intett, és megfontolt előrehaladást szorgalmazott a tárgyalások kapcsán. Egyetértés mutatkozott abban, hogy az európai mezőgazdaság hagyományait, a vidék tradicionális értékeit meg kell őrizni, az európai polgárok egészségét és a természeti környezetet meg kell védeni a külkereskedelmi liberalizáció nem kívánt hatásaival szemben.

Az ülésen az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó új uniós szabályozási javaslat is napirenden szerepelt. A témát az EU soros elnöki posztját betöltő lett agrárminiszter prioritásként kezeli. A mostani tanácsi vita elsősorban a biotermékek egyes kritériumairól, a behozatali szabályokról, valamint a termesztés ellenőrzési rendszeréről szólt. A lett elnökség arra törekszik, hogy a tagállamok még ebben a félévben megegyezésre jussanak a jogszabályról.

A Tanács tárgyalt továbbá a Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítéséről is. A magyar államtitkár kiemelte, hogy elengedhetetlen a gazdálkodók mindennapi életének könnyítése, az uniós eredetű adminisztrációs terhek csökkentése. Számos magyar javaslat született, például az adatszolgáltatási és jelentési kötelezettségek ésszerűsítése tárgyában. A Visegrádi Négyek agrártárcáinak vezetői megállapodtak, hogy az uniós tárgyalások során közös erővel is fellépnek a KAP valódi, a gazdálkodók számára tényleges könnyítéseket hozó egyszerűsítése érdekében.

(FM Sajtóiroda)