A bácskai embereknek különösen szívügyük természeti örökségeik megóvása, azok gondos ápolása. A bácskai, gemenci térség mindig számíthatott a kormány támogatására, mely együttműködés eredménye a most befejeződött fejlesztés is - fogalmazott Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár.

A kormány megfelelő forrásokkal segíti, hogy lehetőség szerint mindenki biztonságban érezze környezetét, otthonát, ahol ő és gyermekei, s majdan unokái is élni fognak – mondta Zsigó Róbert a Rezéti-Duna élőhelyrehabilitációs célú mederkotrásának befejezése alkalmából rendezett zárórendezvényen.

Kép letöltéseZsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár. Fotó: Koprivanacz Kristóf

Az államtitkár kifejtette: a közel félmilliárd forint támogatás megmentette a Duna-Dráva Nemzeti Park területén lévő Rezéti-Duna vizét és az ottani élővilágot. Az „Élőhelyrehabilitációs célú mederkotrás a Rezéti-Duna területén” című pályázat megvalósításával ezt az értéket tartották szem előtt.

Az elmúlt 150 év természeti változásai, a korábban kialakult kanyarulatok, mellék-és holtágak elhalása elengedhetetlenné tették a Duna szabályozását. A rehabilitációval megállítottuk a mellékág teljes feltöltődését és elzáródását, ezáltal biztosítva az itt élő halfajok és védett madárfajok életfeltételét. Az így létrejött élettér jelentősen hozzájárul az ártér sokszínűségéhez, ezzel együtt a térség ökológiai, turisztikai vonzerejének megerősítéséhez életfeltételeit – hangsúlyozta az államtitkár.

Kép letöltéseRácz András környezetügyért felelős helyettes államtitkár. Fotó: Koprivanacz Kristóf

A Rezéti-Duna medrének elzáródása komoly probléma volt, ezen a területen az utolsó pillanatban sikerült helyreállítani az ökológiai egyensúlyt – jelentette ki a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára az ünnepélyes zárórendezvényen. Rácz András kiemelte: a szakemberek 200 ezer köbméter hordalékot vettek ki a mederből, hordalékcsapdákat alakítottak ki annak érdekében, hogy koncentrált helyen lehessen később fenntartó kotrásokat végezni. Ezzel most biztosított az ökoszisztéma fennmaradása a következő évtizedekre.

Kép letöltéseFotó: Koprivanacz Kristóf

A helyettes államtitkár példa nélkülinek nevezte azt a több mint 38 milliárd forintot, amelyet az elmúlt években a kormányzat a hazai természetvédelmi beruházásokra fordított. Rácz András kiemelte: az élőhely-fejlesztési intézkedéseknek, a természetvédelmi célú beruházásoknak köszönhetően természeti értékeink állapota mintegy 130 ezer hektáron javult, illetve javul a közeljövőben, és a nemzeti parkok fejlesztései 15 ezer embernek adtak munkát eddig. A jövőbeli terveket Rácz András még ígéretesebbnek nevezte, mint mondta, 46 milliárdos összegre csak a nemzeti parki igazgatóságok pályázhatnak.

(FM Sajtóiroda)