Baja városa Bácska hagyományaira és a helyi értékeire támaszkodva építheti jövőjét – mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár szombaton Baján, a VII. Újbor Fesztivál - 100 éves a Népfőiskola – Értékek, Vidékfejlesztés, Borászat című konferencia után tartott sajtótájékoztatón.
Ha újra el tudjuk terjeszteni dédszüleink, nagyszüleink tudását, be tudjuk bizonyítani az embereknek, hogy a mezőgazdasággal érdemes foglalkozni, akkor az egész gazdaság fejlődni fog – hangsúlyozta az államtitkár.
Zsigó Róbert szólt arról, hogy ha helyben termelt termékek kerülnek a magyar családok asztalára, akkor tovább fog fejlődni a mezőgazdaság, erősödik a vidék, több munkahely jön létre.
Emlékeztetett arra, hogy 2010 óta a kormányzat egyik kiemelt célja, hogy minél több ember tudjon megélni a mezőgazdasági termelésből és minél több magyar család asztalára kerüljön egészséges, kiváló minőségű magyar élelmiszer.
Ennek érdekében két ütemben módosították a kistermelői jogszabályokat, megpróbáltak ezzel több lehetőséget biztosítani arra, hogy a helyben megtermelt élelmiszert a helyi piacokon lehessen értékesíteni, a helyi közétkeztetésben felhasználni – fogalmazott.
Az államtitkár az élelmiszerbiztonság szempontjából fontosnak nevezte, hogy rövidebb úton jusson el az élelmiszer a fogyasztóhoz, melynek egyik feltétele, hogy minél több élelmiszer helyben kerüljön feldolgozásra és fogyasztásra.
Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár kifejtette: óvni kell a gazdálkodási tradícióinkat, a néphagyományokat, szüreti szokásainkat, mert ezek az alkalmak teszik élővé és összetartozóvá a helyi közösségeket. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, a hungarikum mozgalomnak az a célkitűzése, hogy az értékeink megbecsülésével hozzájáruljon önbecsülésünk és elismertségünk növeléséhez, hogy elfoglaljuk méltó helyünket a világ nemzetei között.
Hozzátette: büszkének kell lennünk kiváló minőségű termékeinkre, kultúránkra, szellemi nagyjainkra, csodálatos természeti adottságainkra és épített örökségünkre. Szakáli István Loránd a települések helyi nemzeti értékeinek fontosságára hívta fel a figyelmet. Szavai szerint az értékmentő munka, a kutatás, gyűjtés és rendszerezés visszahat az azt végző közösségekre. Arra is kitért, hogy a közös cél és feladat közelebb hozza egymáshoz a települések lakóit és generációit, miközben régi történetek elevenednek meg, kapcsolatok újulnak meg.
(MTI/ FM Sajtóiroda)