A 169 évvel ezelőtt, hősiességükről tanúságot tevő elődeink bátorságáról és az összefogásban rejlő erőről is szót ejtettek a Földművelésügyi Minisztérium vezetői az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján rendezett ünnepségeken.
„A forradalom elbukott ugyan az idegen fegyvereken és évtizedes apátia következett, de a szívekben megőrzött 1848, stafétabotként adódott tovább” - mondta Lébényben Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára, a térség országgyűlési képviselője az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulója tiszteletére megrendezett ünnepi megemlékezésen. A miniszterhelyettes beszédében kiemelte, a szívós ellenállás és a politikai józanság vezetett el 1867-hez, a kiegyezéshez, amelynek köszönhetően Magyarország addig soha nem látott fejlődésnek indult. Nagy István 1848 szimbolikus jelentéséről is beszélt. Úgy fogalmazott: a tavasz forradalma a megújulást, a fiatalságot, a reményt jelképezi.
Gulyás Andrea, az FM közigazgatási államtitkára az agrárgazdaságért felelős államtitkár, Czerván György választókörzetében, Tápióság község március 15. alkalmából rendezett ünnepségén avatta fel a gróf Szirmay Sándor birtokán található, az általános iskola bejáratát szimbolizáló „cifrakerti”, fából faragott „Iskolakapu”-t, amelyet egy helyi fafaragó művész készített helyi vállalkozók támogatásával.
A Tápióságban tartott eseményen köszöntőjében Czerván György arról beszélt, hogy 1848. március 15. mindig is a bátrakról, a magyarok jól ismert bátorságáról szólt. „Ez a nap figyelmeztet minket arra, hogy nekünk, magyaroknak a szabadságot sohasem adták ingyen” – közölte az agrárgazdaságért felelős államtitkár, hangsúlyozva, hogy „a történelem néha ismétli önmagát, ma is egy erősen változó Európában kell megtalálnunk a helyes utat”. A tárca államtitkárai ezt követően koszorút helyeztek el a tápiósági Templom téren lévő Kopjafánál.
V. Németh Zsolt államtitkár és országgyűlési képviselő Szombathelyen, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából megrendezett ünnepségen köszöntőjében felidézte Horvát Boldizsár alakját. Az egykori szombathelyi képviselő a szabadságharc után fogságba került, később a kiegyezés és a konszolidáció híveként lett az Andrássy-kormány igazságügy-minisztere. Az államtitkár megjegyezte: a vasi politikus, jogtudós és író egy személyben jelképezte a forradalom eredményeként létrejövő társadalmi és gazdasági növekedést, amely a 19. század végére megerősítette a magyarságot.
(FM)