Az idei évben a Nemzeti Művelődési Intézet, a Népfőiskola Alapítvánnyal és a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségével együttműködve tartotta meg a IV. Magyar Értékek Napját.

A Szent István Bazilikában és a Pesti Vigadóban megrendezésre került esemény ebben az évben egy konferenciával is kiegészült, ahol V. Németh Zsolt, kiemelkedő nemzeti értékek felügyeletéért felelős miniszteri biztos is előadást tartott.

Az egész napos program délelőtt szentmisével és ökumenikus terményáldással vette kezdetét a Bazilikában. A terményáldás előtt a miniszteri biztos köszöntőjében elmondta, hogy a Magyar Értékek Napján 19 megye és 6 külhoni értéktár legjobb termékeit vonultatják fel. Hangsúlyozta, hogy öröm azt látni, hogy határon innen és túl sokan dolgoznak a magyar értékek megőrzéséért, elhivatottságukkal pedig segítik a szellemi- és tárgyi hagyományok fennmaradását is.

Kép letöltéseFotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

Délután a Magyar Értékek Napja a Pesti Vigadóban a „Megtartó értékeink” című konferenciával folytatódott, amelyet Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a Hungarikum Bizottság tagja nyitott meg. Az alelnök beszédében hangsúlyozta, hogy minden magyar település rendelkezik helyi értékkel, majd hozzátette, hogy a helyi értékek feltárása, megőrzése és továbbörökítése „népi mozgalommá” vált az elmúlt években, mindezek mellett pedig közösségépítő ereje is van.

Kép letöltéseFotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A szakmai tanácskozáson V. Németh Zsolt a hungarikumokról elmondta, hogy azok nemzeti sajátosságaink, karakterjegyeink. Ezek feltárása, gyűjtése és népszerűsítése a nemzeti életfunkciónak a jele – tette hozzá. A miniszteri biztos kiemelte, hogy a települési és tájegységi értéktárak nem kevésbé fontosak, mint a hungarikumok gyűjteménye, csupán a nemzetközi ismertségük korlátozottabb. A helyi identitás megtartásában viszont a hungarikumoknál is nagyobb a jelentőségük - fogalmazott.

Előadásában megemlítette a megyei értéktárak működését is. Véleménye szerint ezek a műhelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy általuk a megyék még inkább meghatározhassák magukat, saját márkát építhessenek.

Kép letöltéseFotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

A miniszteri biztos kiemelte, hogy az Agrárminisztériumban jelenleg több olyan program is fut, amelyek a hungarikumok és nemzeti értékek védelmét és népszerűsítését célozzák.  Az egyik ilyen projekt a kuvasz, mint magyar kutyafajta népszerűsítése, amelyet a szaktárca az Országos Polgárőr Szövetséggel közösen valósít meg. Továbbá az idén már harmadik alkalommal szervezték meg a Mesterségek Ünnepén a folkTREND! divatbemutatót, amelyen 2019-ben a  „Hagyomány a divatban – viselet másként” hungarikum pályázat nyertesei közül 23 divattervező és népi iparművész díjazott kollekciója  mutatkozott be.

V. Németh Zsolt az értékmegőrzés legfontosabb feladatának nevezte a magyar jellegzetességek beépítését a viseletkultúrába, az építészetbe, a gasztronómiába, hogy a "lélektelen és nemzeti karaktereket nélkülöző" szokások mellett ezek is helyet kapjanak a mindennapokban.

A következő években a magyar értékek több nemzetközi jelentőségű rendezvényen is megjelenési lehetőséget kapnak, így többek között jövőre, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson és a 2021-es vadászati világkiállításon is. 2020-ban emellett a nemzeti összetartozás évéhez kapcsolódva az elszakított nemzetrészek értékei kapnak kiemelt figyelmet - közölte a miniszteri biztos.

(AM/MTI)