„Ezer éve immár, hogy a nyugati kultúrkör végvára Magyarország. Mi a kései utódok, államalapító királyunk, Szent István példáját követjük és Szent Móric mártírhalála előtt tisztelgünk a róla elnevezett kápolna újra felszentelésének ünnepén. A magyar parlament épületét is megtervező Steindl Imrének tulajdonított elképzelések alapján, több mint 120 esztendeje épített és 1892-ben felszentelt, Európa és a világ számára is példaértékű műemléket Jász-Nagykun-Szolnok megye közösségei ismét megtöltik élettel” – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a pusztatomaji Szent Móric kápolnában rendezett ceremónián.
Fazekas Sándor beszédében felhívta a figyelmet arra is, hogy Pusztatomajon a Szent Móric kápolna kunhalomra, az Alföld egyik „földpiramisára” épült, ami lehetett sírdomb, de őr- vagy határhalom is. „Bármit rejt is a föld mélye, a kunhalom azokra az emberekre emlékeztet, akik itt éltek, művelték a földet, és életük árán is megvédték otthonukat, hazájukat, ha kellett.” - hangsúlyozta az agrárminiszter.
A Földművelésügyi Minisztérium vezetője beszédében szólt a Tisza-tavi Templomok útján projektről is, amely az Új Széchenyi Terv forrásaiból fél milliárd forintot biztosított a keresztény örökség ápolására. Szellemi hagyatékunkra és épített örökségünkre alapozhatunk, a Széchenyi 2020 turisztikai projekt révén, a közel 44 millió forintból újjá épült Szent Móric kápolna is befektetés a jövőbe – jelentette ki a miniszter.
A fehéren csillogó, Isten dicsőségét és az emberek hitét hirdető kápolnát újra felszentelő ceremónián beszédében Lengyel István espers is kitért arra, hogy győztesnek érezhetjük magunkat, ha hiszünk önmagunkban és közösségünk erejében.
(FM Sajtóiroda)