A kormány a párbeszédre alapozza közéleti munkáját, kikéri a polgárok véleményét, köztük az agráriumban élőkét is, ezért kedden agrárpolitikusok, szakemberek indulnak országjárásra - mondta a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott Nagy István agrárminiszterrel tartott hétfői sajtótájékoztatón, Budapesten.

Magyarországon több mint 500 ezer család él az agrárgazdaságból, ők kiemelt, fontos társadalmi csoportot képviselnek - közölte Nyitrai Zsolt.
Nagy István elmondta, hogy az országjáráson megvitatják, miként lehet még versenyképesebb a magyar mezőgazdaság.

Nyitrai Zsolt kitért arra, hogy a május 26-i európai parlamenti választás egyértelmű tétje megvédeni a magyar földet, a magyar gazdákat. Fontosnak nevezte, hogy olyan magyar képviselők legyenek az Európai Parlamentben, akik meg tudják védeni a magyar földet, a magyar gazdákat.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba

A sajtótájékoztatón a miniszterelnöki megbízott ismertette, hogy az agrár országjáráson az előadók között lesznek Nagy István agrárminiszter, Farkas Sándor, Kis Miklós, Feldman Zsolt, Zsigó Róbert, az Agrárminisztérium államtitkárai, Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke, Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Turi-Kovács Béla országgyűlési képviselő, Erdős Norbert EP-képviselő.

Nyitrai Zsolt elmondta, hogy elkészült a Szövetségben a magyar gazdákért című tájékoztató kiadvány, amelyben bemutatják a közösen elért eredményeket.

Nagy István agrárminiszter kiemelte, a kiadványban összefoglalták a magyar agráriumban közösen elért sikereket, az országjáráson pedig a további együttműködés kérdéseit vitatják meg, hogy minél versenyképesebb legyen a magyar mezőgazdaság. Az agrárium versenyképességének elemei között említette a miniszter a digitalizáció széles körű elterjedését, alkalmazását, az öntözést, a fiatal gazdatársadalom erősítését.

Nagy István felidézte, hogy az Európai Unió az agrárium jövőjét alapjaiban befolyásoló fontos döntések előtt áll, javában zajlanak a tárgyalások a 2021-2027 évi agrártámogatások szabályairól, a rendelkezésre álló források nagyságáról. Az Európai Bizottság a közös agrárpolitika (KAP) forrásainak csökkentésével igyekszik fedezetet teremteni más problémák, köztük a migráció kezelésére - hívta fel a figyelmet.

Az agrárminiszter kijelentette, a kormány határozottan kiáll a nemzeti érdekek védelméért, és elfogadhatatlannak tartja a közös agrárpolitikai források csökkentését, mivel ez komoly kockázatot jelentene. Példaként említette, hogy emelkednének az élelmiszerárak, szűkülne a választék, romlana a minőség, az élelmiszerbiztonság.

A közös agrárpolitikának továbbra is a gazdák érdekeit kell szolgálnia, és olyan szabályozást kell kialakítani, amely lehetővé tenné, hogy a támogatás a legszerűbben és a leggyorsabban jusson a gazdákhoz - hangsúlyozta Nagy István.

A miniszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a gazdatámogatás megvédéséről szóló petíciót eddig 146 567-en írták alá, ebből 11 ezren online. A gazdatársadalom megértette a tétet, mert ha az Európai Bizottság javaslata megvalósulna, akkor a földalapú támogatás 16,5 százalékkal, a vidékfejlesztési több mint 26 százalékkal csökkenne - mondta Nagy István.

(MTI)