A magyar és a cseh agrártárca is elkötelezett a vásárlók és a gazdálkodók érdekeinek a védelmében - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, aki Brnóban tárgyal cseh kollégájával, Marian Jurecka mezőgazdasági miniszterrel; a megbeszélésekről az agrártárca irányítója csütörtökön telefonon beszélt a helyszínről az MTI-nek.

Kép letöltéseFotó: FM SajtóirodaFazekas Sándor elmondta: a kétoldalú eszmecsere legaktuálisabb kérdésköre a kettős minőségű élelmiszerek voltak. Kitűnt: a magyar és a cseh agrártárca is elkötelezett a vásárlók és a gazdálkodók érdekeinek a védelmében. Ezért az unió agrártanácsában azt az álláspontot képviselik, hogy elfogadhatatlan az a gyakorlat, miszerint azonos márka - címke - alatt eltérő minőségű élelmiszereket forgalmazzanak a gyártók a különböző, elsősorban a kelet-közép-európai országokban.

Jelezte: Csehország most is vizsgálatot folytat ez ügyben. Öt országból - köztük Magyarországról - vett minták összetevőit elemzik; az eredmény két hét múlva várható. Például adott jeges tea üdítő italban a cseh szakemberek tízszer kevesebb természetes kivonatot találtak a hazai termékben, mint a németországiban.

A magyarországi vizsgálatok eredményéről Fazekas Sándor is tájékoztatta cseh partnerét. Példaként megemlítette, hogy a Magyarországon vizsgált levesporok esetében kevesebb volt a beltartalmi érték, mint a nyugati országokban árusítottakban. Most is folyik magyar vizsgálat ezen a területen, többek között a söröknél, üdítőitaloknál, fagylaltoknál, grillszószoknál. Eredmények egy hónap múlva várhatók - tájékoztatta a cseh minisztert magyar kollégája.

Egyetértettek abban, hogy ez ügyben a V4 kereteken belül is fellépnek, és támogatják azokat a szlovák lépéseket, amelyek ezen a területen történtek. Csehország a júliusi uniós agrártanács ülésén mutatja be a most zajló vizsgálat eredményeit. Magyarország hasonlóan jár majd el, ha a magyar eredmények meglesznek; az uniós agrártanács ülésén ismerteti majd azokat. Javasolják, hogy az unió bizottsága alkosson jogszabályt e probléma megoldására.

Ugyanez vonatkozik a tisztességtelen piaci gyakorlatra is - közölte Fazekas Sándor -, amikor egyes kereskedelmi láncok, multi cégek visszaélnek erőfölényükkel a gazdák kárára. Ezen a téren jó néhány belső jogszabály is van, de annak ellenére, hogy tapasztalható előrehaladás, még sokat kell tenni, hogy a gazdálkodók méltányos jövedelemhez jussanak.

Kép letöltése

A harmadik téma a megbeszélésen a 2020 utáni Közös Agrárpolitika (KAP) volt. Itt abból indultak ki, hogy a mezőgazdasági termelőknek kell megkapniuk az uniós agrárpénzeket. Ez ugyanis segíti őket abban, hogy eredményesen gazdálkodjanak és vidéken maradjanak, valamint egészséges élelmiszerrel lássák el az embereket.

Magyarország nem támogatja, hogy az uniós agrárforrásokból esetleg a bevándoroltak letelepítését támogató pénzeket különítsenek el. A gazdáknak a lehető legnagyobb agrártámogatásban kell részesülniük, különösen a brexitet követően. Emellett az adminisztratív terheket szintén csökkenteni kell a KAP-pal összefüggésben, mivel ezzel a gonddal gyakorlatilag minden uniós tagország küszködik - mondta a magyar agrártárca vezetője. Hozzáfűzte még: a klímaváltozás hatásai szintén próbára teszik a gazdákat. A magyar álláspont az, hogy gazdabarát KAP szükséges 2020 után - szögezte le Fazekas Sándor. A földművelésügyi miniszter pénteken érkezik haza Csehországból.

(MTI, FM Sajtóiroda)