A klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásai a precíziós gazdálkodás eredményeinek átvételével csökkenthetők. Az éghajlatváltozás próbára teszi az embereket, az állatokat, természeti környezetünket, amely a következő generációk életét is átalakítja majd – mondta Fazekas Sándor Karcagon, a klímavédelmi konferenciát köszöntő beszédében.
A földművelésügyi miniszter úgy fogalmazott: a tanácskozás előadói arra keresik a választ, hgy az éghajlatváltozásra miként lehet és kell felkészülni a mezőgazdaságban, a következmények miként védhetők ki. A szakemberek és a politikusok fontos feladata azoknak a lehetőségeknek a felvillantása, amelyek megoldást mutatnak a felmerülő problémák megoldására, a várható változásokra.
Az éghajlat globális ügy, annak változása valamennyiünket érint, a megoldást is csak közösen találhatjuk meg – hangsúlyozta az agrártárca vezetője. Mint mondta, a különböző talajművelő technológiák átvételével, az öntözés bővítésével, a precíziós gazdálkodás eredményeinek felhasználásával, az agrárdigitalizáció kínálta megoldások mind szélesebb alkalmazásával a negatív természeti hatások csökkenthetők.
Takarékosabb, környezetbarátabb termeléssel csökkenthetők a klímaváltozás hatásai. Emellett számos növényfajta, így például fafajta nem lesz képes alkalmazkodni a megváltozott éghajlati viszonyokhoz, ezért ezeket szárazságtűrő fajták meghonosításával kell majd kiváltanunk – fogalmazott Fazekas Sándor.
(FM Sajtóiroda)