Legalább egymillió mezőgazdasági termelő, alkalmazott és hozzátartozó megélhetése függ részben vagy egészben az agrártámogatásoktól, ezért rendkívül fontos, hogy annak jelenlegi szintje 2020 után is megmaradjon, és azt teljes egészében a gazdák kapják meg – fejtette ki Fazekas Sándor a köztévé és a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A földművelésügyi miniszter arról is beszélt, hogy az uniós és a nemzeti támogatásoknak köszönhetően 2010 óta az élelmiszergazdaságban mintegy 72 ezer új munkahely jött létre, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar egyre több családnak nyújt biztonságos megélhetést. Bár a támogatásokat a gazdák kapják, annak haszonélvezői maguk a vásárlók, akik így egészséges, jó minőségű, biztonságos élelmiszerhez juthatnak méltányos áron – fogalmazott az agrártárca vezetője.
Fazekas Sándor hangsúlyozta: nekünk az az érdekünk, hogy az Európai Unió agrárpolitikája kellő pénzügyi háttérrel rendelkezzen. Ismert, hogy Nagy-Britannia kiválásával csökkentek a források, ezért Magyarország az elsők között vállalta azt, hogy megemeli tagállami befizetését. Emellett az is fontos, hogy azokat a forrásokat, amelyek a gazdáknak járnak, az Unió ne csoportosítsa át például a migránskérdés megoldására. Magyarország aktív agrárdiplomáciával küzd azért, hogy az agrártámogatások szintje megmaradjon. Jelenleg a 2020 utáni közös agrárpolitika jogi kereteinek kialakítása zajlik, ami befolyásolja az támogatások nagyságát is. A dokumentumba sikerült beépíteni a januárban Budapesten elfogadott V4 nyilatkozatban foglaltakat.
A földművelésügyi miniszter kitért arra is, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar növekedési pályára állt, a korábban privatizált, vagy csődbe ment vállalkozások, üzemek után mára megerősödött cégek mellett új beruházások fémjelzik a magyar élelmiszergazdaságot. Míg az elmúlt tíz év fejlődése látható és elvitathatatlan, az ellenzéknek nincs pozitív üzenete a gazdáknak, politikai felfogásuk pedig kirívóan gazdaellenes.
(FM Sajtóiroda)