Az Európai Unió lett elnökségének szervezésében Rigában tanácskoztak az EU agrárminiszterei május 31. és június 2. között. A magyar delegációt Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter vezette.

A megbeszélések középpontjában a biogazdálkodás jövője állt. A biotermékek iránti kereslet növekedése miatt a szektor dinamikusan fejlődik. 2002 óta a biogazdálkodásba bevont európai terület nagysága több mint duplájára nőtt, a megművelt földek mintegy 6%-át fedi le, ez hatszorosa a világátlagnak.

A miniszterek egyetértettek abban, hogy a biotermékek termelése továbbra is szigorú szabályok szerint kell hogy történjen. Ezeket a követelményeket az import tekintetében is érvényesíteni kell, ezzel is segítve az uniós tagállamok termelésének fejlődését.

Kép letöltéseFotó: MTI/EPA

Fazekas Sándor rámutatott, hogy a biotermékek kapcsán kiemelten fontos a fogyasztói bizalom megőrzése. Ennek érdekében fenn kell tartani az ellenőrzések hatékonyságát, és  alapvető elvárás a termékek tisztasága. A gyorsan fejlődő biogazdálkodási szektor szabályozását modernizáló uniós rendelettervezet tárgyalását a júniusi luxemburgi Tanácson folytatják a tagállamok miniszterei.

A tanácskozás alkalmával az uniós tárcavezetők a soros elnökség szervezésében egy sikeresen működő lettországi biogazdaságot is meglátogattak.

A fenti tárgyalások mellett Fazekas Sándor kétoldalú megbeszéléseket folytatott Phil Hogan-nel, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős tagjával a tejpiaci helyzetről. A magyar tárcavezető felhívta a biztos figyelmét arra, hogy a Bizottságnak a helyi, regionális problémák megoldására kellő figyelmet kell fordítani, tekintettel arra, hogy Európa-szerte óriási különbségek vannak a felvásárlási árakban, Magyarországon és a kelet-közép-európai régióban az alacsony árak rendkívül megnehezítik a termelők helyzetét. Hogan mezőgazdasági biztos szerint bizakodásra ad okot, hogy piaci előrejelzéseik alapján ez év második felében stabilizálódhat a helyzet az egész Európai Unióban.

Kép letöltéseFotó: MTI/EPA

A Bizottság egyelőre a vidékfejlesztési támogatások rugalmasabb átcsoportosítása révén kíván lehetőséget adni a  tagállamoknak a helyzet kezelésére. Hogan ígéretet tett arra, hogy figyelemmel kísérik a piaci folyamatokat, és ha kell további lépéseket is megfontolnak. Fazekas a hasonló tejpiaci problémákkal küzdő Románia és Bulgária tárcavezetőivel is egyeztetett, és közös fellépést helyeztek kilátásba, amennyiben a helyzetben nem áll be javulás.

(FM Sajtóiroda)