Településeink történelmének kiemelkedő személyiségeire fontos emlékeznünk, munkájuk nem merülhet feledésbe - jelentette ki a földművelésügyi miniszter Tiszaroffon, ahol felavatták Roffi Borbély György egykori főispán domborművét.

Kép letöltése

Fazekas Sándor hangsúlyozta: a múlt kiemelkedő alakjai kötelezik a jelenben élőket, mindenütt vannak olyan hajdani személyiségek, akiknek sokat köszönhetünk, akik példáját érdemes követni.

Kiemelte, Tiszaroff büszke lehet Roffi Borbély Györgyre, akinek a munkássága évtizedeken keresztül meghatározó volt a térség és a vármegye fejlődésében. Megjegyezte, hogy Pogány Gábor Benő szobrászművész alkotása méltó, minden szemlélő számára gondolatébresztő emléket állít a község jeles közéleti személyiségének.

Kép letöltése

A miniszter felidézte: Roffi Borbély György a megye első számú helyi vezetője volt, nevéhez számos fejlesztés, szolgáltatás kialakítása és középület létrehozása fűződik. Fazekas Sándor utalt arra, hogy a megye életében komoly szerepet töltöttek be azok a nemesi családok, amelyek birtokokkal rendelkeztek, egyházfenntartók voltak, fejlesztették a gazdaságot és munkát adtak az embereknek, kastélyaik pedig komoly építészeti értéket képviseltek. Ezek között is kiemelkedő a Roffi Borbély dinasztia, amelynek tagjai között végvári vitézt, katonatiszteket, református gondnokot, földbirtokost és köztisztviselőt egyaránt találhatunk - tette hozzá.

Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés elnöke templomtoronyhoz, az alföldi pusztából kiemelkedő hatalmas fához hasonlította Roffi Borbély Györgyöt, aki életművével mutatott utat saját korában éppúgy, mint napjainkban.

Kép letöltése

Tettei, gondolatai, útmutatása ma is azt üzeni: lehet alkotni, és szorgalmas munkával akár a legkisebb településekről is lehet nagy utat bejárni, az utókornak üzenni - fogalmazott. Közölte: az idő mindannyiunk munkáját kíméletlenül megméri. Kinek-kinek a feledés, netán az utódok szitokszava, másoknak - Roffi Borbély Györgyhöz hasonlóan - az emlékművek márványa és bronza jut osztályrészül - mondta.

Kamarás Zsolt, a település polgármestere köszöntőjében Roffi Borbély Györgyöt nemesként és közszolgaként jellemezte, akinek életét végigkísérte a tenniakarás. Elmondta: az 1875-ben Tiszaroffon született és 1941-ben Budapesten elhunyt politikus a Vöröskereszt, valamint a nő- és csecsemővédelem térségi megalapítója volt. Emellett a vízi közlekedés fellendítése érdekében bekötőutakat építtetett, valamint az alföldi telivértenyésztés ügyében is jelentős lépéseket tett.

Kép letöltése

Halála után a település szobrot állíttatott neki, ám az alkotás eltűnt a történelem viharában. Ennek pótlására hivatott a most leleplezett dombormű, amelynek a helye, a Roffi Borbély György által alapított csecsemő- és szülőotthon is szimbolikus - tette hozzá.

(MTI, FM Sajtóiroda)