A magyar volt az első nemzet, amely fegyverrel kelt fel a sztálinista önkény és a kommunizmus ellen - jelentette ki a földművelésügyi miniszter csütörtökön Karcagon, az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen.

Kép letöltéseFotó: Bugány János, MTIFazekas Sándor kiemelte: szüleink és nagyszüleink olyan hihetetlen tenni akarásról és hazaszeretetről tettek tanúbizonyságot, amely a mai napig példa minden magyar ember számára. Példa, amely erőt ad, és megmutatja, hogy a történelem ilyen nehéz pillanataiban is helyt kell és lehet állni - tette hozzá.

Emlékeztetett: Karcag, a Nagykunság fővárosa 1956-ban hasonló példát mutatott összefogásból és kitartásból. A megtorlásnak ott is voltak halálos áldozatai és elítéltjei, többeket pedig hosszú időre lehetetlenné tettek.

A forradalom és szabadságharc emlékét fenntartotta és őrzi az itt élők közössége - mondta a miniszter.

 

Fülöp Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának megyei főigazgató-helyettese az 1956-os eseményeket felidézve arról beszélt: a forradalom és szabadságharc főszereplője a magyar társadalom volt. Különösen igaz ez a vidéki településekre, ahol a Rákosi-diktatúra által megnyomorított, megtört, megfélemlített tömegek maguk vették kezükbe saját sorsuk irányítását - közölte.

Hozzátette: ezért is érezhetjük úgy, hogy a kommunista rendszer bukásán is túlmutató módon, minden tragédia és megtorlás ellenére nemzeti közösséget formált ez a végül elbukott, hosszú évtizedekig megvalósíthatatlan álmokat megfogalmazó szabadságharc.

Kép letöltéseVarga Mihály nemzetgazdasági miniszter megkoszorúzza az 1956-os emléktáblát a karcagi városháza épületénél. Fotó: Bugány János, MTIKitért arra, hogy 1956 "felrázta, magához térítette, és a történelemben ritkán látható, széles egységbe szervezte az "ideológiailag béklyóba kötött, vallásától, egyházától, hagyományaitól és az önigazgatás lehetőségeitől megfosztott", olykor üldözéseknek kitett magyarságot.

Fülöp Tamás kijelentette: történelmi távlatból sem lehet meghatódottság nélkül szólni azokról az egyszerű emberekről, akik a sorsfordító pillanatokban kénytelenek voltak hőssé, vagy mártírrá válni.

A főigazgató-helyettes azt mondta, negyedszázaddal a rendszerváltozás után az 1956-os események értelmezése "lassan nyugvópontra jut", a vidék forradalmával kapcsolatban ugyanakkor még vannak történetírásunknak adósságai.

Kép letöltéseFotó: Bugány János, MTIAz eseményen a karcagi születésű Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is részt vett, akinek a településért és a megyéért végzett munkája elismeréseként Dobos László (Fidesz-KDNP) polgármester a városháza falán lévő emléktábla megkoszorúzását megelőzően tartott ünnepi önkormányzati ülésen átadta a Nagykunságért díjat.

(MTI)