Háromnapos farsangi mulatság és rendezvénysorozat kezdődött a kalotaszegi Sztánán péntek este Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter védnökségével. A település farsangi mulatságainak sorozatát Kós Károly építész, író és grafikus indította 101 évvel ezelőtt, és Móricz Zsigmondot is egy sztánai farsang ihlette a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című regénye megírására.

Fazekas Sándor Kós Károly szavait idézve köszöntötte a nyitóünnepség részvevőit a falu kultúrotthonában, megállapítva, hogy a parányi kalotaszegi faluban nemcsak a lelkekben és a szívekben történt meg az újjáéledés, hanem a templom, az iskola, a református közösségi ház és a kúria is megújult, sok a szép ház a településen.

„Nem mondhatunk le egyetlen magyar faluról sem, legyen az a magyar világ bármelyik szegletében. (…) Tartanunk kell a kapcsolatot, közelebb kell kerülnünk a közösséghez és a természethez” - jelentette ki a miniszter. Fazekas Sándor azt is fontosnak tartotta, hogy a megújuló közösségekben inspiráló szellemi élet legyen.

A hagyományok újraélesztése óta tizenötödször megszervezett sztánai farsang nemcsak mulatság, hanem kulturális rendezvénysorozat is, amely évről évre több száz vendéget vonz a Kolozsvártól 50 kilométerre északnyugatra fekvő, alig 120 lelket számláló faluba. A sztánai vasútállomáson pénteken zenekarral várták a Kolozsvárról vonattal érkező vendégeket.

A rendezvénysorozat programjában színházi és táncelőadások, kiállításmegnyitók és könyvbemutatók is szerepelnek. A résztvevők közösen készítenek farsangi bábot, amelyet  lovas felvonulás után égetnek el a falu főterén. A sztánai farsang idején csoportos látogatásokat szerveznek a Kós Károly tervezte sztánai lakóházába, a magántulajdonban levő Varjúvárba.

(MTI)