Az elmúlt időszakban a nemzeti park igazgatóságok fenntartásában 48 új tanösvény létesült és 30 tanösvényt újítottak fel, illetve korszerűsítettek. A jövőben mintegy 43 milliárd forint áll majd a nemzeti parkok rendelkezésére, hasonló projektek megvalósítására.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság járhatóvá tette a mindeddig csak nagyon nehezen megközelíthető, ám látványában páratlan szépséget nyújtó Honti-szakadékot és szurdokvölgyet. A szakadék a Hont-patak völgyében nyílik, a mélyről több tíz méter magas sziklafalak között sétálva tárul fel az elmúlt évmilliók földtani történelme.
Fazekas Sándor hangsúlyozta, a beruházással sikerült elérni a barlangok mint élettelen természeti értékek védelmét, az itt élő védett és fokozottan védett állatfajok, többségében denevérek élőhelyének megőrzését, valamint a tanösvény kiépítését.
A tanösvények kialakításánál szemponttá vált a család- és látogatóbarát szemlélet. A természeti és táji örökség megőrzése, bemutatása mellett ma már a látogatók igényeit is figyelembe veszik a tanösvények tervezésénél, kialakításánál, működtetésénél.
Az újonnan kialakított tanösvények legtöbbje interaktív elemekkel, gyermekeknek szóló ismeretekkel, játékos elemekkel várja a látogatókat. A tanösvények így mindinkább a szabadidő-eltöltés, élményszerzés, egészségmegőrzés fontos eszközeivé válnak az ismeretszerzéssel és az értékvédelemmel kapcsolatos jelentőségük mellett – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Honti szakadékot feltáró turista ösvény ünnepélyes átadásán.
A pályázaton elnyert mintegy 220 millió forintból megvalósult 29 barlang bejáratának kiépítése; létrák cseréje, lépcsővasak kiépítése; hulladék elszállítása, veszélyelhárítás és balesetmentesség biztosítása 5 bányában. A beruházásnak köszönhetően megszűntek a geológiai értékeket károsító hatások, bemutathatóvá váltak a természeti értékek, megelőzhetővé vált az itt élő denevérfajok eltűnése.
(FM Sajtóiroda)