Magyarország szorgalmazza Moldova Európai Uniós integrációjának felgyorsítását, hiszen ezzel nem csupán a Moldovai Köztársaság, hanem az Európai Unió keleti szomszédsága is stabilabbá válhat, amely biztonsági és gazdasági érdek is - mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a moldovai mezőgazdasági és élelmiszeripari miniszterrel folytatott tárgyalását követően.

Eduard Grama a két ország közötti élelmiszerbiztonságról, valamint az állat-, és növényegészségügyi együttműködésről szóló szándéknyilatkozat aláírására érkezett Magyarországra. Büszkék vagyunk az élelmiszerbiztonság terén elért eredményeinkre, hiszen olyan, a termőföldtől az asztalig terjedő rendszert építettünk ki, amellyel az unióban is előkelő helyet foglalunk el – fogalmazott Fazekas Sándor, aki reményét fejezte ki, hogy az aláírt dokumentum hozzájárul a két ország állampolgárainak jólétéhez.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba/FM

Az egészséges, biztonságos, jó minőségű élelmiszertermelés egyik feltétele a GMO-mentes mezőgazdaság. Magyarország hosszú évek óta GMO-mentes politikát folytat csakúgy, mint Moldova. A magyar miniszter üdvözölte, hogy Moldova csatlakozását jelentette be a magyar kezdeményezésű „GMO-mentes Európáért” összefogáshoz.

Eduard Grama Moldova uniós csatlakozásához kérte Magyarország segítségét. Mint ahogyan a miniszter kifejtette, a csatlakozás első fontos lépcsője a jogszabály-harmonizáció, melynek közel fele a mezőgazdaságot érinti. Fazekas Sándor a magyar szakemberek segítségét ígérte az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos jogharmonizációhoz. A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy 2017-ben szakértői munkacsoportot állítanak fel, ahol a növény- és állategészségügyi kérdések szakértői szintű egyeztetése mellett a partnerek áttekinthetik a kutatói együttműködés lehetőségeit is.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba/FM

A magyar és a moldovai miniszter megbeszélésén az élelmiszerbiztonság- állategészségügyi kérdésköre kapcsán szóba kerültek az Európában aktuálisan óriási károkat okozó állatbetegségek, így például a sertéspestis, vagy a madárinfluenza, amelyekkel kapcsolatban megállapították, hogy az azok elleni hatékony fellépés csak összefogással oldható meg. A moldáv miniszter a találkozó során elismerően nyilatkozott a magyar mezőgazdasági gépgyártásról, kifejtve, hogy a hazánkban gyártott gépek a moldovai gazdák körében is ismertek, a vezető ezért a szektor terjeszkedésére további lehetőségeket lát.

(FM Sajtóiroda)