Magyar agrárdiplomáciai siker, hogy újabb négy ország csatlakozott a magyar-osztrák-német kezdeményezésre korábban létrejött Szója Nyilatkozathoz. A csatlakozást szentesítő aláírásra a Berlini Nemzetközi Zöld Hét élelmiszeripari fogyasztói vásár keretében került sor, amelynek egyik kísérőprogramja a világ legnagyobb agrárminiszteri találkozója, a Mezőgazdasági Világfórum.
A fenntartható és GMO-mentes takarmánynövények termesztése világszerte egyre nagyobb prioritást kap. A magyar-osztrák-német kezdeményezésre létrejött Szója Nyilatkozatot Berlinben újabb négy ország - Koszovó, Moldova, Macedónia, Montenegró – minisztere írta alá. A berlini bővítési esemény házigazdája, Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kiemelte: a magyar kormány álláspontja szerint a GMO-mentes mezőgazdaság fenntartása rendkívüli lehetőséget jelent az európai mezőgazdaság és a következő generációk számára egyaránt. Fontos jel, hogy a kezdeményezés immáron túlmutat az Európai Unió határain, és egyre inkább egy összeurópai mozgalommá alakul át. Az európai fogyasztók döntő többsége elutasítja a genetikailag módosított élelmiszereket, a tudatos és egészséges táplálkozás iránti kereslet folyamatosan növekszik, egyre több állam ismeri fel, hogy polgárainak fenntartható élelmezése más területeken is komolyan megtérül.
A 2012-ben indult Duna Szója Szövetségnek is köszönhetően a Duna-régióban az elmúlt négy évben a GMO-mentes szója termesztése 700 ezer hektárra nőtt. Fazekas Sándor hangsúlyozta: minden feltétel adott ahhoz, hogy további növekedést érjünk el e téren. A magyar szaktárca vezetője szerint a Nyilatkozat aláírása komoly lépést jelent a GMO-mentes, fenntartható európai mezőgazdasági termesztés megteremtése felé. Magyarország a legmagasabb szinten, az Alaptörvényében rendelkezik a GMO mentességről, emellett 2015-ben Magyarország hirdette meg a „Szövetség a GMO-mentes Európáért” kezdeményezést. Ezen összefogás fontos mérföldköve a ma aláírt Nyilatkozat, amelyhez a kezdeményező Magyarország mellett immáron 18 európai állam csatlakozott – hangsúlyozta Fazekas Sándor az aláírást követően. A Magyar-német közös kezdeményezés eredményeként még 2017. július 17-én, Ausztria, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Olaszország, Németország, Románia, Szlovákia és Szlovénia mezőgazdasági minisztere látta el kézjegyével az Európai Szója Nyilatkozatot.
A Zöld Hét egyik programjaként magyar és német agrártárca közösen szervezett egy a fenntartható fehérjetakarmány termelésről szóló panelbeszélgetést is. A neves előadók részvételével megrendezett panelvita telt házzal és nagy sikerrel folyt le, a téma fontosságát alátámasztja, hogy már január elején több, mint kétszeres túljelentkezést regisztráltak.
(FM Sajtóiroda)