Több éves előkészítő munkát követően a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság által 2006-ban létrehozott Bakony–Balaton Geopark megkapta az „UNESCO Globális Geopark” címet.

Az elismerés azonos értékű a Világörökség, illetve az ugyancsak rangos Ember és Bioszféra programokkal.  Az „UNESCO Globális Geopark” védjegy fontos eleme az új Nemzetközi Földtudományi és Geopark Programnak, amit 2015. november 17-én fogadott el a fennállásának 70. évfordulóját ünneplő UNESCO. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete immár jogi értelemben is befogadja a Globális Geopark Hálózat 120 tagját, köztük a magyar Bakony–Balaton Geoparkot és a magyar–szlovák határon átnyúló Novohrad–Nógrád Geoparkot.

Kép letöltéseTapolcai-medence Fotó: Szenthe Zoltán

A Bakony–Balaton Geopark 2012 óta tagja a Globális Geopark Hálózatnak. Több mint 3200 km2-es területén számos olyan földtani, felszínalaktani értéket találunk, amely tudományos és oktatási jelentősége, ritkasága, valamint esztétikai értéke miatt nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő.

Kép letöltéseTapolcai tavasbarlang Fotó: Egri Csaba

A geopark területe a Balaton-felvidék és a Bakony térségében található. Magába foglalja a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nagy részét, a Magas-bakonyi és a Somló Tájvédelmi Körzetet, több természetvédelmi területet, továbbá Fonyód és Balatonboglár térségét.

Kép letöltéseSzentbékkállai kőtenger Fotó: Korbély Barnabás

A geopark geoturisztikai látogatóhelyek, geotúrák, barlangi overallos kalandtúrák, iskoláknak szervezett geonapok, geotáborok, vetélkedők és – hazánkban egyedüliként – nyílt geotúra-vezető képzések révén népszerűsíti a térség kiemelkedően sokszínű földtani örökségét. A Bakony–Balaton Geopark tehát jóval több, mint földtani csodaország!

(FM Sajtóiroda)