A hungarikum mozgalommal kapcsolatos szakmai információk tolmácsolásában kiemelten fontos szerepük van a határontúli újságíróknak – mondta el Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár Székesfehérváron, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Kós Károly Kollégiuma által szervezett külhoni tudósítók találkozóján.

Szakáli István Loránd előadásában kiemelte: a hungarikumok ügye olyan nemzeti ügy, amelyet a minden magyar magáénak érezhet függetlenül attól, hogy világ melyik részén él. Fontos megérteni, hogy értékeink univerzálisak, velük kapcsolatban nem az a meghatározó, hogy a határ innenső vagy a túlsó oldaláról származnak. Az Országgyűlés 2012-ben fogadta el a hungarikum törvényt, azonban ez csak egy mérföldkő volt abban a hosszú távú gondolkodásban, mely azt volt hívatott tudatosítani a magyarságban, hogy oda kell figyelnünk a ránk jellemző értékekre.

Fotó: FM

A rendszerváltás előtt, az internacionalista felfogás szerint nem kapcsolódott pozitív jelző ahhoz, ami magyar volt, a rendszerváltás után pedig átestünk a ló túloldalára, mivel a globális, nyugati termékeket tekintettük értéknek. A helyettes államtitkár beszámolt a hungarikum törvény elfogadása óta felhalmozódott tapasztalatokról. Maga a törvény nem akar túlszabályozni, csak a kereteit teremti meg az értékgyűjtés folyamatának. A hungarikum mozgalmat illetően az elmúlt három év igazi sikertörténet, közel 550 települési értéktár bizottság jött létre.

Az alulról felfelé építkező Nemzeti Értékpiramis rendszerében az értékek gyűjtésében fokozatosság érvényesül, a piramisnak minden eleme egyaránt fontos számunkra. Azonban ami a határon innen sikertörténet, az a határon túli területeken nem az. Szükség van a határon túliak gondolataira, hogyan lehet majd ott is ezt a mozgalmat sikerre vinni, úgy tűnik ugyanis nem sikerült kellő módon megszólítani a külhoni közösségeket.

Az idén nyáron végrehajtott hungarikum törvénymódosítással többek között az volt a cél, hogy a határontúli értékgyűjtés megfeleljen a hazainak. Ennek eredményeként Magyar Állandó Értekezleten részt vevő külhoni szervezetek a saját országuk vonatkozásában külhoni nemzetrész értéktárat működtethetnek. Kiemelten fontos, hogy a határon túlra is eljussanak az értékgyűjtő közösségeknek szánt szakmai információk, ebben a munkában lehet nagy szerepük a külhoni tudósítóknak.

Fotó: FM Sajtóiroda

Szakáli István Loránd elmondta, a 2015-ös költségvetés terhére 110 millió forint értékben úgynevezett „hibrid” pályázatot kívánnak kiírni, amibe kölcsönösen bevonnák a határon inneni és túli településeket. A pályázat célja, hogy a meglévő települési, testvérvárosi kapcsolatok elmélyüljenek, valamint újak alakuljanak ki az értékgyűjtés mentén.

(FM Sajtóiroda)