„Beszélő tárgyaink” - a Kárpát-medence építészeti, tárgyi és szellemi értékei címmel rendeztek konferenciát a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara, a Pécs-Baranya Kulturális Szövetsége, a Magyar Regionális Tudományi Társasága és a Határokon Túli Magyarságért Alapítvány szervezésében.

Szakáli István Loránd, a Földművelésügyi Minisztérium agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára előadásában kiemelte: a Kárpát-medence egy olyan természetes ökológiai egységet alkot, melyet a határokon inneni és túli magyarság kulturális és történelmi kapcsolata fűz szorosan egybe. A magyarság eminens érdeke a Kárpát-medencei vidéki örökség, a néphagyományok, az épített, tárgyi, szellemi örökség és az abban felmutatható nemzeti és kulturális értékek megőrzése és népszerűsítése.

Szakáli István Loránd hangsúlyozta, a hungarikumok alatt nem csak a hazai élelmiszerkülönlegességeket értjük, hanem a magyar kultúra évezredes értékeit, a magyarság szellemi és anyagi alkotásait. A helyettes államtitkár rámutatott: a hungarikum mozgalom sikertörténet, hiszen az igazán nagy és kiemelkedő értékgyűjtő feladatot a lelkes helyi közösségek végzik el, a szakminisztérumra az általuk benyújtott javaslatokat rendszerezésének és gondozásának feladata hárul.  A cél, hogy a magyarságra irányítsuk a figyelmet, hiszen a hungarikumok megléte, hagyományaink megőrzése mellett konkrét külgazdasági, turisztikai haszonnal, kultúrdiplomáciai előnyökkel jár az ország számára.

Idén márciusban a Földművelésügyi Minisztérium meghívásos pályázatot hirdetett határon túli szervezetek számára a külhoni magyar értékek összegyűjtésének támogatására. A helyettes államtitkár rámutatott, várhatóan így az országhatárokon túl lévő pályázó szervezetek minél szélesebb körben képesek bevonni a helyieket az értékgyűjtésbe, tevékenységüket így igazi mozgalommá fejleszthetik. A külhoni magyarság köreiben kibontakozó hungarikum mozgalom segítségével teljes képet kaphatunk a nemzetünket alkotó közösségek egyediségéről, különlegességéről. Továbbá, ennek a közös építkezésnek nem titkolt célja a nemzettudat erősítése, a magyarság egészének összefogása.

(Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)