Fontos, hogy a megújult múzeumban helyet kapott a város területén fellelhető nemzeti értékeket tartalmazó gyűjtemény, a helyi értéktár is – emelte ki Szakáli István Loránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár Hatvanban, a Hatvany Lajos Múzeum ünnepélyes átadóján.
A hungarikumok ügyének felkarolásával az a célunk, hogy az értékeinkkel való törődésen keresztül hozzájáruljunk önbecsülésünk és elismertségünk növeléséhez. Legyünk büszkék a méltán kiváló minőségű termékeinkre, kultúránkra, szellemi nagyjainkra, csodálatos természeti adottságainkra, épített örökségünkre” - mondta.
A helyettes államtitkár kitért a múzeumalapító Hatvany Lajos munkásságára is, aki - mint rámutatott - nem követte a hazai cukoripart fellendítő apja nyomdokait, az üzleti világ helyett a művészetek és a tudományok felé fordult. Mint mondta, Hatvan napjainkban újabb aranykorát éli.
Hatvany Lajos 1908-ban társalapítója lett a 20. század első harmadának legnagyobb hatású irodalmi folyóiratának, a Nyugatnak. Mások mellett Ady Endre, József Attila, Tóth Árpád útját is egyengette, akik szívesen fordultak meg hatvani otthonában.
Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: a megújult múzeummal visszaadtuk a városnak az öntudatát, a gerincét.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a mintegy 300 millió forintból kívül-belül megújult, funkcióiban kibővített múzeum jó példa a hatvaniak együttműködésére.
Horváth Richárd alpolgármester arról beszélt, hogy Hatvan egy jól működő közösség, ahol az emberek egymásra és a városra is figyelnek. Összefogással nagy dolgokra képesek az itt élők, jó példa erre a nemrégiben megújult Grassalkovich-kastély és a Kossuth tér, valamint a most megnyílt Hatvany Lajos Múzeum – mondta. Emlékeztetett: korábban bezárás fenyegette a múzeumot.
A Hatvany Lajos Múzeum a barokk belváros turisztikai attrakcióinak és szolgáltatásainak fejlesztését célzó beruházás keretein belül újult meg. A város sikerrel pályázott az Észak-magyarországi Operatív Programban, ahonnan 500 millió forintot nyert, az önkormányzat ezt a forrást egészítette ki 60 millió forinttal. A fejlesztés oroszlánrészét kitevő múzeumi funkcióbővítő külső és belső felújítás mintegy 300 millió forint volt.
A múzeumban egyebek mellett jelentős bronz-kori leletanyag, Lesznai Anna életművét bemutató tárlat, Csók István- és Tihanyi Lajos-alkotások is láthatók.
A beruházás részeként megépült egy kézműves sörfőzde is, amelynek alapjául egy, a 18. században az épületben működött üzem szolgált.
(MTI/Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)