Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Dipol Csoport, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és az Országos Klímareferens Hálózat Egyesület közösen rendezte meg az „Alkalmazkodj okosan!” Klímatudatos települések konferenciáját Hódmezővásárhelyen.

„Napjainkban ezen a 93 ezer négyzetkilométeren kell olyan természeti jelenségekre és változásokra felkészülni, amik meghatározzák a saját és a gyermekeink sorsát. Felkészülésről beszélek, pedig ez a folyamat már régen elkezdődött. Újabb és újabb akciótervek születnek, globális és lokális szinten. Ennek a konferenciának a legfontosabb célja a tudatos cselekvésre ösztönzés, de ahhoz hogy cselekedni tudjunk, ismerni kell az okokat, a következményeket, a megoldásokat és a legjobbnak vélt módszereket” – mondta el megnyitó beszédében Fegyveres Fiskál Gábor a Dipol Csoport ügyvezető igazgatója.

A tudományos találkozón elsőként Mika János egyetemi tanár, neves éghajlatkutató tartott előadást a megjelenteknek. Beszédében pontokba szedte a „klímaszkeptikusok” leggyakrabban hangoztatott érveit és észrevételeit majd – ábrákkal, számadatokkal és grafikonokkal – igyekezett tételesen is megcáfolni azokat.

Elhangzott, igaz az az állítás, miszerint más földtörténeti korokban is voltak jelentős hőmérsékletváltozások, mindazonáltal sosem volt ilyen rövid idő (néhány évtized) alatt ilyen mértékű felmelegedés. Éppen ezért nem áll meg az a vélekedés sem, miszerint természetes – az embertől független – folyamatokról van szó: a tudományosan megalapozott számítások a növekvő károsanyag-kibocsátás és a felmelegedés mértéke közt egyértelmű összefüggéseket mutatnak.


Szavai szerint az elmúlt években a globális felmelegedés ismét nekilendült, korántsem pesszimista becslések szerint pedig – radikális szemléletváltás nélkül – 5-6,5 Celsius-fokos felmelegedés sem kizárt 2100-ig (a borúlátóbb elemzések már átlagosan 10 – de Magyarországon is mintegy 5 – fokos hőmérséklet-emelkedést prognosztizálnak).

„Hódmezővásárhely nagyon sokat tett már a klímavédelemért, ha nem is kimondottan klímastratégián keresztül, hanem az egyéb dokumentumaiban, amely meghatározza a város fejlesztésének, fejlődésének, fenntarthatóságának ismérveit. Itt megemlíthetném az integrált területfejlesztési stratégiát, aminek egyik részét a környezetbe való befektetés képezi. A mai konferenciának a legfontosabb feladata, hogy ezeket a puzzle darabokat rendezzük. Ha elkészítünk egy összefoglaló stratégiát, az vezérfonal lehet a jövőre nézve, hogy amikor bármilyen döntést hozunk a város érdekében, akár közlekedéssel, infrastrukturális fejlesztéssel, vagy szemléletfejlesztéssel kapcsolatosan, ezeket mindig ezen a szemüvegen, a klímastratégia szemüvegén keresztül is nézzük meg és igazítsuk hozzá a célokat” – mondta Hegedűs Zoltán, Hódmezővásárhely alpolgármestere.

(HOI)