Többek között a madártani monitorozások adatbázisainak megosztása és a madárgyűrűzés feladatainak működtetése érdekében együttműködési megállapodást kötött a Földművelésügyi Minisztérium a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel – mondta el V. Németh Zsolt.
V. Németh Zsolt hozzátette: az együttműködési megállapodás kiterjed az országos madármonitorozási programok, adatbázisok és a Madárgyűrűzési Központ működtetésére; az illegális madárpusztítás elleni közös fellépésre valamint a közép- és magasfeszültségű oszlopsorok felmérésére a madárpusztulások megakadályozása érdekében.
Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója kiemelte: a megállapodásban érintett területeken a civil és az állami szféra már több évtizedes együttműködésre tekint vissza. Megerősítette, hogy az önkéntesek munkája értékes, rugalmas, hatékony, segíti a természetvédelmi erőfeszítések társadalmi beágyazottságát.
Az együttműködési megállapodás aláírását azért időzítették erre a napra, mert 1971. február 2-án az iráni Ramsarban írták alá az úgynevezett Ramsari Egyezményt, amely február 2-át a vizes élőhelyek világnapjává nyilvánította. Magyarország 1979-ben csatlakozott az egyezményhez, amely a vizes élőhelyek és ezen belül is a vízimadarak élőhelyének megőrzését tűzte ki célul, fejtette ki az államtitkár.
Kép letöltése
V. Németh Zsolt arról is beszámolt, hogy Magyarország 29 vizes élőhelyet, több mint 240 ezer hektárnyi területet jelölt meg a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek jegyzékében.
Az államtitkár továbbá azt is elmondta, hogy a Nemzeti Biodiverzitás Stratégia célkitűzéseivel összhangban a tárca még az év elején egy összesen egymilliárd forint összköltségvetésű projektet indít, amely többek között kiterjed majd a magyarországi természetes és természetközeli ökoszisztémáknak az országos szintű feltérképezésére, különös tekintettel a vizes élőhelyekhez kötődő ökoszisztémákra.
Az együttműködési megállapodást az érintett felek a Magyar Természettudományi Múzeumban írták alá, az eseményen jelen volt még dr. Korsós Zoltán, a múzeum főigazgatója és prof. dr. Dévai György, a Ramsari Egyezmény Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke is.
Dévai György a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: eredetileg Magyarország területének 35 százaléka, az Alföld területének pedig 60 százaléka tekinthető vizes élőhelynek, ezért fontos a még megmaradt természetközeli állapotú vizes élőhelyek megóvása.
(MTI/FM Sajtóiroda)