A hungarikumok azért is különlegesek, mert történetet, hangulatot, eszmei értéket és személyes kötődést hordoznak magukban – jelentette ki V. Németh Zsolt a Színes város, színes falak elnevezésű projekt sajtótájékoztatóján.

Az eseményen mutatták be annak a 8 alkotásnak az egyikét, amely segítségével képzőművészek budapesti tűzfalakon jelenítik meg a hungarikumokat.

A hungarikumok olyan nemzeti kincsek, amelyek ezer szállal kötődnek tájainkhoz, történelmünkhöz, társadalmunkhoz, kultúránkhoz, és amelyekhez mi, a magyar nemzetet alkotók is ezer érzelmi szállal kötődünk – jelentette ki a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár. Hozzátette: ezeket az értékeket nem szabad kiszakítani ebből a beágyazottságból.

Kép letöltéseFotó: Pelsőczy Csaba/FM

A Földművelésügyi Minisztérium megbízásából összesen nyolc falfestmény készül hungarikum témában. Az első alkotáson a Solymászat mint élő emberi örökség és a Kürt Adatmentés jelenik meg. V. Németh Zsolt elmondta: a hungarikumok két „szélső értékéről” van szó, hiszen egy ezeréves hagyományt és napjaink egyik innovatív megoldását ábrázolják együtt.

Az államtitkár kiemelte, hogy a fesztivál koncepciója egybevág a minisztérium azon elképzelésével, hogy a fiatalabb korosztály tagjaival is jobban megismertessék a magyar kultúra értékeit. Ennek egyik legjobb eszköze az, ha fiatal művészek maguk közvetítik ezeket a saját szűrőjükön keresztül a kortársaik felé.

Fotó: Pelsőczy CsabaA rendezvény jó példája annak, hogy egy közös ügyért miként tud összefogni az állami, az önkormányzati, az üzleti és a civil szféra - hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes. Hozzátette: épp az ilyen rendezvények teszik szerethetővé és izgalmassá a fővárost.

 

A Színes Város Csoport lengyel minta alapján találta ki az alapvetően falfestésre épülő fesztivált, amely más-más változatban ugyan, de már számos európai nagyvárosban létezik. Az idei budapesti programon a kortárs művészek csaknem egy tucat falfelületet fognak megfesteni 31 nap alatt.

A Magyar Turizmus Zrt. megbízásából készülő három fal témája azt a kérdést járja körül, hogy mit gondolnak a magyarokról a külföldiek - mondta el Faragó Péter, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a fesztiválhoz hasonló interaktív és innovatív programok még érdekesebbé és színesebbé, vonzóbbá teszik a fővárost az ide látogató több mint évi nyolcmillió turista számára.

Nádudvari Noémi, a Színes Város Csoport munkatársa, a program művészeti kurátora úgy fogalmazott: a kultúra és az értékek közvetítése a képzőművészet eszközeivel a Színes Város számára misszió, amelyet egy ilyen fesztivál csak még jobban aláhúz.

Az alkotók többféle stílusban készítik majd el izgalmas festményeiket városszerte - jegyezte meg a kurátor, aki elárulta: az, hogy az alkotások nagy kiterjedésű tűzfalakra kerülnek fel, nagy szerepet játszott a művészek kiválasztásánál.

Az eseményen elhangzott az is, hogy a fesztivál egyúttal az Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár (OMÉK) felvezető kampányának is a része lesz, ennek megfelelően a vásár nyitásához időzítették a falfestmények elkészítését is. Az első, "beharangozó tűzfalfestmény" a romkocsmanegyed szívében, a budapesti Kazinczy utcában kedd óta látható: a 130 négyzetméteres alkotást a főként fotórealisztikus műfajban, Taker művésznéven alkotó festő készítette, és két hungarikum, a solymászat mint élő emberi örökség és a Kürt-féle adatmentés ihlette.

A fesztivált a Színes Város Csoport, a Földművelésügyi Minisztérium, Budapest Főváros Önkormányzata és a Magyar Turizmus Zrt. együtt szervezi. A Színes Város Budapest művészeti fesztivál augusztus 24-től egy hónapon át falfestésekkel és színes kulturális programokkal várja a látogatókat a fővárosban.

(MTI/FM Sajtóiroda)