A magyar huszár és a lengyel ulánus Przemyślben felavatott szobra a magyar-lengyel sorsközösségtudatnak, fegyverbarátságnak, szolidaritásnak kíván emléket állítani - jelentette ki Kövér László, az Országgyűlés elnöke szombaton, a délkelet-lengyelországi Przemyślben elhangzott beszédében, ahol Marek Kuchcinskivel, a lengyel Szejm (alsóház) elnökével közösen felavatták a két szobrot. Kövér László hivatalos programja részeként a lengyel-magyar barátság ünnepének alkalmából a város főterén kiállítás és kóstoltatás keretében mutatkoztak be a hungarikumok.
A magyar házelnök hangsúlyozta, hogy Przemyśl, az ottani páncélerőd, ahol az első világháborúban, 1914 szeptembere és 1915 márciusa között több mint százezer, többségében magyar katona harcolt a várost bekerítő orosz túlerővel szemben, a magyaroknak a haza védelmében hősies elszántsággal folytatott küzdelmének egyik történelmi jelképe. Áldozatukra emlékeztet a budapesti Margit híd budai hídfőjénél álló oroszlános emlékmű.
Elmondta, hogy a magyarok Lengyelország tragikus sorsát, hármas felosztását mély tanulságként élték át, érezték, tudták, hogy a lengyel államiság felszámolása után Magyarország felosztása is megtörténhet. Ezért a magyarok Lengyelország felosztásának 123 éve alatt mindvégig következetesen követelték a lengyel függetlenség visszaállítását, sőt a lengyel felkelésekben fegyveresen is részt vettek - emlékeztetett.
Kövér László hivatalos programja részeként a lengyel-magyar barátság ünnepének alkalmából Przemyśl városában kiállítás és kóstoltatás keretében mutatkoztak be a hungarikumok. A magyar Huszár és a lengyel Légiós (Beliniak) szobrának leleplezési ünnepségét követően, a hivatalos program részeként Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Marek Kuchchinski lengyel házelnök látogatást tett a délkelet-lengyelországi város főterén hungarikum sátornál, ahol Szakáli István Loránd, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár fogadta a magyar és a lengyel küldöttséget.
A helyettes államtitkár magyar-lengyel vegyes küldöttség előtt röviden ismertette a hungarikum szabályozás lényegét. Marek Kuchchinski házelnök érdeklődését és elismerését fejezte ki a hungarikum törvénnyel kapcsolatban, jelezte: Lengyelország is érdekelt egy hasonló szabályozás bevezetésében, és ebben számítanak Magyarország támogatására. Lengyelország az az ország, ahol Magyarországra, a magyarokra, a magyar értékekre egyértelműen pozitívan tekintenek.
Megítélésünk szerint a sok évszázados lengyel-magyar barátság, az értékek mellett való együttműködés kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a két ország megossza egymással az ilyen jellegű tapasztalatait is – mondta el Szakáli István Loránd.
(MTI/FM Sajtóiroda)