A Hungarikum törvény módosítását követően elindult a határon túli értékgyűjtő mozgalom szerveződése, mely során a Horvátországi Magyar Nemzetrész Értéktár Bizottság és a Felvidéki Értéktár Bizottság megalakulását követően létrejött Kolozsváron az Erdélyi Magyar Értéktár Bizottság is.
A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény (Htv.) módosításával a kormány célja az volt, hogy a külhoni nemzeti értékek a magyarság szélesebb nyilvánossága előtt is ismertté váljanak, valamint tovább bővüljenek. A törvény egyik legfontosabb rendelkezése a külhoni értékgyűjtés magyarországi mintára történő megteremtésének a lehetősége. Ennek alapján a Magyar Állandó Értekezleten (MÁÉRT) részt vevő négy szervezet (Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, Erdélyi Magyar Néppárt, Magyar Polgári Párt) az RMDSZ kezdeményezésére, közös támogatással megalakította az Erdélyi Magyar Értéktárat. Az országos jelentőségű civil szervezetek képviselőiből álló Erdélyi Magyar Értéktár Bizottságnak kiemelt feladata az erdélyi magyar értékek azonosítása, nyilvántartása és a Magyar Értéktárba, valamint a Hungarikumok Gyűjteményébe való felterjesztése.
A Bizottság megalakulása mérföldkőnek számít, nagy lépés ezeréves örökségünk megismertetésére és elismertetésére itthon és külföldön egyaránt – fogalmazott Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke az alakuló ülésen, tizenegy civil szervezeti képviselő jelenlétében.
Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke az EMNT és a Néppárt nevében hangsúlyozta, hogy fontos lépés a közös támogatással létrehozott Erdélyi Magyar Értéktár Bizottság megalakulása, ahol a MÁÉRT-ban résztvevő szervezetek szerepe a munkafolyamat segítése és támogatása.
A Földművelésügyi Minisztérium üdvözli, hogy a legnagyobb külhoni nemzetrész értéktár létrejötte mögött az összerdélyi magyarság – politikai és szakmai - összefogása áll, ezáltal a lehető legszélesebb körben képesek lesznek bevonni a helyben élőket az értékgyűjtésbe, igazi mozgalommá fejlesztve így a tevékenységüket. A külhoni magyarság köreiben kibontakozó hungarikum mozgalom segítségével pedig teljes képet kaphatunk a nemzetünket alkotó közösségek egyediségéről és különlegességéről.
(Földművelésügyi Minisztérium Sajtóirodája)