Sikeres gazdaságfejlesztés, illetve sikeres vidéki turizmusfejlesztés csak ott képzelhető el, ahol mindezt van mire építeni – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkára szerdán a Győr-Moson-Sopron megyei Ikrényben, a Múlttal a jövőért című program zárókonferenciáján.
Szakáli István Loránd úgy fogalmazott, hogy csak azok a közösségek lesznek sikeresek, ahol van mit megmutatni, ehhez azonban először számba kell venni, hogy mik az értékeink, mik a büszkeségeink. Ehhez a legjobb alap a 2012-ben elfogadott hungarikumokról szóló törvény - mondta.
Hozzátette: a törvény elfogadása „fontos lépés volt”, melynek az volt az egyik legfőbb célja, hogy értékeinkre jobban odafigyeljünk. Ahhoz, hogy az önbecsülésünkhöz való utat megtaláljuk, elfoglaljuk helyünket Európában és a világban, fontos tisztában lennünk azzal, hogy mit nyújtottunk, mit nyújthatunk még Európának és a világnak. Ezt viszonyrendszert hivatott tisztázni a Nemzeti Értékpiramis rendszere. Ez az a keretrendszer, amelynek minden alkotórésze – a helyi értékektől a hungarikumokig – egyaránt fontos.
A helyettes államtitkár elmondta, a kormány már elfogadta, s reményei szerint az országgyűlés is hamarosan elfogadja a hungarikum törvény módosítását. Elmondta továbbá, hogy a módosításokkal az eddigi tapasztalatokat építik be a törvénybe. Példaként említette, hogy a hatályban lévő jogszabály „nem hangsúlyozta kellőképpen, hogy egy olyan nemzeti törvényről van szó, amely nemcsak a magyarországi magyarságról, hanem világszerte az egész magyarságról szól”. Kifejtette, hogy a törvénnyel a „határon túli közösségeket is hangsúlyosan meg kívánják szólítani és bevonni őket abba a munkába, amelynek magyarországi eredménye sikeres”. A helyettes államtitkár elmondta, hogy minden megyében és a fővárosban is megalakultak az értéktárak valamint több mint ötszáz település alkotta meg helyi értéktárát.
A Múlttal a jövőért című projekt elsődleges célja a Rábcatorok kistérséget alkotó, illetve azzal együttműködő 18 településen a helyi értékek megtalálása, azok megismertetése.
A tavaly nyár végén indult projektben például tíz településen helyeztek ki információs táblákat a helyi értékekről, tíz egységes arculatú pavilont készítettek, ahol a rendezvényeken a helyi termékeket tudják majd kínálni.
Emellett rendezvényeken mutatták be, hogy a később kialakítandó kapcsolódási pontokat hogyan tudja a terület a turizmusban és a gazdaságfejlesztésben közösen erősíteni. A projekt száz százalékos támogatottsággal, mintegy ötvenmillió forintból valósult meg.
(MTI/FM Sajtóiroda)