Kiderült, hogy melyek a „legzöldebb” Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek (IKSZT) az országban. A „Zöld IKSZT” versenyt a környezeti szemléletformálás, a fenntarthatóság, a környezetvédelem, valamint a megújuló energiaforrások fontosságának hangsúlyozása érdekében hirdette meg az IKSZT-program koordinálásáért felelős Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI).
A kezdeményezés célja, hogy felhívjuk a figyelmet szűkebb környezetünkre, a minket körülvevő táj védelmére, ezzel is elősegítve a helyi közösségek fenntartható fejlődését.
A „Zöld IKSZT” versenyt még áprilisban, a Zöld NAKVI - Zöld Vidék konferencián indította el Rácz András helyettes államtitkár, Ifj Hubai Imre NAK alelnök, az MNVH elnökségi tagja és Mezőszentgyörgyi Dávid NAKVI főigazgató. A kérdőíveket május végéig lehetett kitölteni, másfél hónap alatt összesen 173 IKSZT jelentkezett a megmérettetésre, az ország valamennyi megyéjéből. Az értékelésnél szempont volt például a működtetés, a beruházások, a környezetvédelemmel kapcsolatos programok szervezése. A válaszokból kiderül, hogy az IKSZT-k jelentős része szívügyének tekinti a táj és a környezet védelmét, jó ötletekkel, nagy beruházások nélkül is megvalósítható a környezetbarát, fenntartható működés.
A kérdőív kitöltésével az Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek hozzájárultak ahhoz, hogy a megadott információk segítségével a NAKVI környezeti oldalról is megismerje az IKSZT-k működését, ezáltal elősegíthesse a környezettudatos szemléletmód minél szélesebb körű elterjedését. A leginkább környezettudatosan működő intézmények ezentúl viselhetik a Zöld IKSZT címet.
Az első 10 helyezett:
1. Kardos Község Önkormányzata
2. Újszentmargita Község Önkormányzata
3. Szokolya Község Önkormányzata
4. Abaújvári Református Egyházközség
5. Natura Integrált Közösségi és Szolgáltató Terekért Közhasznú Egyesület (Balatonkeresztúr)
6. Gyűrűfű Egyesület (Ibafa)
7. Népfőiskola Alapítvány (Lakitelek)
8. Dögei Tanköteles Korú Gyermekekért Közalapítvány
9. Balatonmáriafürdő Község Önkormányzata
10. Észak-Magyarország Flórája Faunája (Baskó)
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája/NAKVI)