Jelentős mértékben segítheti Tiszafüred térségének foglalkoztatását a Qinghua Hungary Zrt. beruházása, amely közel 17 millió euró értékű. A befektetés első részeként tollfosztó üzemet létesítenek a Tisza-parti városban, de a cégcsoport a jövőben részt kíván venni a hazai szárnyas-tenyésztésben is. A cég budapesti irodájának megnyitóján Dr. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára méltatta az ismét erősödő magyar–kínai kapcsolatokat, ugyanakkor több kiaknázatlan lehetőségre is felhívta a figyelmet.
Várakozással tekintünk a tengeri selyemút, valamint ennek szerves részeként a pireuszi korridor megvalósítása felé, amely a Belgrád-Budapest között felújítandó vasútvonal révén kötheti össze a kínai és az európai gazdaságot. Számos egyéb területen is szinte korlátlanok a lehetőségek, úgymint a mezőgazdaság, a kereskedelem és a turizmus piacán – hangsúlyozta köszöntőjében a magyar–kínai kapcsolatok fejlődési lehetőségeit vázolva Dr. Simon Attila István.
Mint mondta, Kína ma már a világ második legnagyobb nemzetgazdasága, és biztosan az egyik legfontosabb ország lesz a jövőben. A magyar élelmiszer-export szép növekedést produkál Kína irányában, de tovább kell szélesítenünk a kínai kivitelt. Jó hír, hogy a magyar sertés-, liba-, kacsa-, marha-, és nyúlhús-export után ebben az évben az élő ló-export is megkezdődött.
Az iroda megnyitását megelőzően önkormányzati küldöttség érkezett Magyarországra azzal a céllal, hogy Debrecen és Tiszafüred városokkal testvérvárosi kapcsolatot kössenek, valamint felmérjék a további lehetséges befektetési lehetőségeket. Az ünnepségen köszöntőt mondott Wang Hongliang, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetségének gazdasági és kereskedelmi tanácsosa, Xu Jingyan, a hatmillió lakosú Liaocheng város polgármestere és a befektető vállalat tulajdonosa, Zhan Qinghua. A Földművelésügyi Minisztérium mellett a Nemzetgazdasági Minisztérium valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség is fogadja a kínai delegációt a magyarországi látogatás során.
A magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok, beleértve az agrárdiplomáciai kapcsolatokat is, fejlődésnek indultak az elmúlt években. A kínai tartományok és a magyarországi régiók között egyre intenzívebb a vállalati és az intézményi együttműködés.
(FM Sajtóiroda)