Magyarország elkötelezett a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok és az innovatív technológiák ötvözése mellett a mezőgazdaság fenntarthatóságának és jövedelmezőségének javítása érdekében. Ezért a kezdetektől fogva üdvözöljük az agroökológiai megközelítést és támogatjuk az agroökológiai gyakorlatok térnyerését – hangsúlyozta Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a II. Nemzetközi Agroökológiai Szimpóziumon tartott beszédében.

A 2018. április 3. és 5. között Rómában, az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) központjában megrendezett szimpózium célja az agroökológia népszerűsítése és az ezzel összefüggő gyakorlati lépések megvitatása volt.

Az eseményen ismertették az „Agroökológia Kiterjesztése Kezdeményezés” című dokumentumot, mely vázolja az agroökológiai gyakorlatok szélesebb körű alkalmazásához szükséges lépéseket, illetve kijelöli az utat a FAO-nak és tagállamainak, valamint az ENSZ testvérszervezeteinek az elkövetkező esztendőkre.

Tóth Katalin beszédében kifejtette, hogy Magyarországon mind a hagyományos mezőgazdasági ismeretek és gyakorlatok, mind az innovatív megoldások jelen vannak. Hozzátette továbbá, hogy hazánk elutasítja a génmódosított növények termesztését, mely Magyarország Alaptörvényében is szerepel, ami ugyancsak összhangban áll az agroökológia elveivel.
Az FM helyettes államtitkára beszéde zárásaként további támogatásáról biztosította a FAO-t az agroökológiai megközelítés népszerűsítésével kapcsolatban és kifejezte Magyarország elkötelezettségét a fenntarthatóbb élelmezési rendszerek kialakítása mellett mind Európában, mind a világ kevésbé fejlett országaiban.

Az agroökológia olyan szemléletmód, amelynek célja a gazdasági, környezeti és társadalmi szempontból is fenntartható mezőgazdaság és élelmiszertermelés. A több tudományágat is ötvöző agroökológiai megközelítés magában foglalja a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatokat és ezzel egy időben a modern mezőgazdasági tudomány eredményeinek alkalmazását is.

(FM Sajtóiroda)