A Magyarországra akkreditált diplomáciai képviseletek tiszteletbeli konzuljai számára Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára adott tájékoztatást a magyar agrárium ez évi, kimagasló eredményeiről és az idei év mezőgazdasági kihívásairól.
A tárca helyettes államtitkára beszámolójában méltatta az ágazat utóbbi években elért, rekord terméseit, kiugró eredményeit – úgymint az agrárium bővülő kibocsátását, a foglalkoztatottak számának növekedését és a rekord értékű exportot - és kitért a magyar gazdaság agrár- és környezetügyi stratégiájának globális és nemzeti prioritásaira is. Mint elhangzott: az utóbbiak közül különösen fontos hazánk GMO-mentességének következetes megjelenítése, a magas minőségű biztonságos magyar élelmiszer iránti kormányzati elkötelezettség határozott és konzekvens képviselete.
Tóth Katalin elmondta, hogy a tiszteletbeli konzulok szakmai tudásának és kétoldalú üzleti kapcsolatainak köszönhetően további potenciális exportpiaci üzleti lehetőségek megvalósítására kínálkozik lehetőség a Kormány agrárpolitikájával összhangban.
A helyettes államtitkár az előadásában hangsúlyozta, hogy az ENSZ szakosított élelmezési és mezőgazdasági szerveivel (Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet – FAO, Nemzetközi Mezőgazdaság Fejlesztési Alap – IFAD, Világélelmezési Program – WFP) kiépített kiváló szakmai és diplomáciai kapcsolatok keretében számos, közös kutatás-fejlesztési és oktatási projektet valósít meg a tárca.
Tóth Katalin kiemelte, hogy az FM a KKM által meghirdetett déli nyitás perspektivikus relációinak felkutatását is szem előtt tartja. Különösen a kutatóintézetek aktívak Afrikában és Dél-Amerikában. Mindemellett több mint 50 relációban működő gazdasági vegyes bizottságok munkájában is jelentős az FM szerepvállalása, így a tárcaszintű együttműködések lebonyolítása érdekében mezőgazdasági és környezetvédelmi munkacsoportok működnek.
A Déli Nyitás, illetve a balkáni kapcsolatok fejlesztése szempontjából is komoly potenciált lát a helyettes államtitkár a nemzetközi fejlesztési együttműködésben (NEFE) a mezőgazdaság és környezetvédelem területén, amely kiváló lehetőséget biztosít a magyar szakembereknek, hogy a megvalósuló projektekben kamatoztathassák szaktudásukat, illetve a projektek utat nyissanak a magyar termékeknek, szolgáltatásoknak is a kedvezményezett országban.
A tiszteletbeli konzulok kettős identitása és szakmai, kulturális, valamint üzleti tapasztalatai révén valódi összekötő kapocsként segíthetik elő az FM igencsak szerteágazó, a déli és keleti kormányzati nyitásban egyaránt aktív nemzetközi tevékenységét – zárta szavait a helyettes államtitkár.
(FM Sajtóiroda)