Dr. Simon Attila István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) közigazgatási államtitkára is felszólalt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) Konferenciáján, amelynek témája élelmezés és mezőgazdaság aktuális helyzetét bemutató FAO tanulmány értékelése volt.
Az államtitkár az élelmezésbiztonság megvalósulását elősegítő programok kapcsán megemlítette a Magyar Kormány közelmúltban hozott intézkedéseit, amelyekkel a vidéki kistermelők, családi gazdálkodók támogatásán, a szociális védelmi programokon, illetve a szakképzés fejlesztésén keresztül járult hozzá a vidéki szegénység csökkentéséhez. Ennek kapcsán kiemelte a közvetlen értékesítés lehetőségét, a közmunkaprogramot, a Mintamenza és az Iskolagyümölcs programokat, továbbá az agrárképzés és a szaktanácsadói hálózat fontosságát. Simon Attila István emlékeztetett arra, a magyar szaktárca a programok során szerzett tapasztalatait kész megosztani a FAO-val és a fejlődő országok szakértőivel a vidéki szegénység csökkentése és ezzel szoros összefüggésben az élelmezésbiztonság javítása érdekében az érintett országban.
Simon Attila István kétoldalú tárgyalást kezdeményezett a FAO szervezeti ügyekért felelős főigazgató-helyettesével, Denis Aitkennel. Az FM államtitkára tájékoztatta tárgyalópartnerét arról, hogy az egyik jelentős, budapesti székhelyű FAO hivatal bővítése befejeződött, és a Magyar Kormány hamarosan hivatalosan is átadja a kibővített Közös Szolgáltató Központot a FAO-nak. Az irodában jelenleg közel százötvenen dolgoznak; ez a szám a bővítés következtében 200 főre fog növekedni a közeljövőben. Az alkalmazottak túlnyomó többsége fiatal magyar munkavállaló. Simon Attila István beszámolt továbbá a folyamatban levő ösztöndíjas program és a fejlesztési projektek eredményeiről. Ezekben a Magyar Kormány nemcsak anyagi, hanem jelentős szakmai támogatást nyújt a FAO-n keresztül az alacsony jövedelmű országok élelmezésbiztonságának fejlesztéséhez. Az FM államtitkára támogatásáról biztosította a FAO vezetőjét a szervezetben végrehajtott és a jövőben is folytatandó racionalizálási folyamatokkal kapcsolatban, amelyek a szervezet költséghatékony működéséhez járulnak hozzá.
Az FM államtitkára a Konferencia margóján megbeszéléseket folytatott továbbá Vladimir Rakhmanin FAO európai és közép-ázsiai regionális képviseletvezetővel, Fernanda Guerrieri FAO főigazgatói kabinetfőnökkel, valamint Dejan Zidan szlovén mezőgazdasági miniszterrel.
Magyarország 1949-ben csatlakozott a FAO-hoz, és a szervezet a rendszerváltásig jelentősen támogatta a hazai mezőgazdaság és élelmezésbiztonság fejlesztését. A FAO és Magyarország jó szakmai és diplomáciai kapcsolata ezután is megmaradt, melynek eredményeképpen a világszervezetnek jelenleg 2 jelentős, mintegy 200 magyar szakértőnek munkát adó irodája működik Budapesten, emellett az FM ösztöndíjas programot és fejlesztési projekteket finanszíroz ezen együttműködés keretében.
(FM Sajtóiroda)